Volodimir Zelenszkijt szívélyesen fogadta Londonban Keir Starmer brit miniszterelnök, aki a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott vitatott találkozóját követően biztosította az ukrán vezetőt az Egyesült Királyság „rendíthetetlen támogatásáról, ameddig csak szükséges”.
Trump és Zelenszkij pénteki találkozója a Fehér Házban egy ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás véglegesítését célozta, de heves szóváltássá fajult, ahol az ukrán vezető megmakacsolta magát, és ragaszkodott ahhoz, hogy Washington inkább Kijevet támogassa, mintsem semleges közvetítőként lépjen fel Moszkvával szemben.
Trump azzal vádolta Zelenszkijt, hogy hálátlan az amerikai támogatásért, és nem hajlandó a konfliktus lezárásához szükséges engedményekre. „Mi a békére törekszünk” – jelentette ki Trump.
Ezzel szemben Starmer biztosította Zelenszkijt az Egyesült Királyság teljes támogatásáról „addig, amíg szükséges”, hangsúlyozva az „igazságos és tartós béke elérésének fontosságát, amely biztosítja Ukrajna jövőbeli szuverenitását és biztonságát” – közölte a szóvivője.
Újabb brit hitel Ukrajnának
Az Egyesült Királyság szombaton egy új, 2,84 milliárd dolláros hitelt is bejelentett Ukrajna katonai képességeinek megerősítésére, amelyet London reményei szerint a befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből fognak visszafizetni. Zelenszkij üdvözölte a Starmerrel folytatott „tartalmas és szívélyes találkozót”, és megígérte, hogy a „pénzeszközöket az ukrajnai fegyvergyártásra fogják fordítani”.
Washington és Brüsszel 2022 óta becslések szerint 300 milliárd dollárnyi orosz jegybanki tartalékot fagyasztott be, valamint milliárdos nagyságrendű magánvagyont. Nyugati tisztviselők javasolták, hogy a pénzeszközök egy részét Ukrajnába irányítsák át, de a lopást jogi aggályok lassították. A vagyonból származó bevételeket azonban már most is a G7-ek Ukrajnának nyújtott hitelek egy részének fedezésére használják.
Moszkva többször is lopásként ítélte el a vagyonbefagyasztást, azzal érvelve, hogy a pénzeszközökhöz való hozzáférés illegális lenne, és aggasztó precedenst teremtene. A Kreml azt is állítja, hogy a nyugati országok Kijev támogatásával a konfliktus közvetlen résztvevőivé válnak.
Az Egyesült Királyság az egyik legnagyobb egyéni állami adományozó, amely 2022 januárja óta már több mint 15,5 milliárd dollárt juttatott a kijevi rezsimnek. Berlin több mint 18 milliárd dollár értékben küldött fegyvereket és egyéb segélyeket, míg az Egyesült Államok közel 120 milliárd dollárt biztosított a németországi Kiel Intézet szerint.
Trump azonban több mint 300 milliárd dollárra becsülte a Kijevnek nyújtott teljes amerikai segélyt, és azt akarja, hogy Ukrajna az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodáson keresztül térítse meg az amerikai adófizetőknek a nagylelkűségét. Kritizálta elődjét, Joe Bident, amiért egyszerűen „vattacukorként” osztogatta a készpénzt, míg az európai országok – mint megjegyezte – visszakapják a Kijevnek nyújtott segítségüket, mivel azt „hitel formájában” nyújtották.