Oroszország bruttó hazai terméke (GDP) 1,7%-kal nőhet az idén – jósolják a Barclays brit bank elemzői heti gazdasági kilátásaikban. A jelentés szerint az “aktív politikai támogatás” segíti az orosz gazdaság növekedését az Ukrajnával kapcsolatos nyugati szankciók nyomása ellenére.
Az elemzők szerint a fiskális ösztönzők és a hitelezés növekedése “a vártnál gyorsabb gazdasági fellendülést eredményez, amelyet nagyrészt a belföldi kereslet hajt”.
Figyelmeztettek azonban arra, hogy az Orosz Központi Bank közelmúltbeli irányadó kamatemelése és a monetáris politika további szigorításának kockázata, valamint az újabb szankciók és a logisztikai problémák még mindig “lefelé mutató kockázatokat jelentenek a növekedés számára rövid távon”.
Az orosz szabályozó augusztus 15-én 12%-ra emelte az irányadó kamatlábat az orosz rubel dollárral és euróval szembeni gyengülése miatt. Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter akkor azt mondta, hogy a rubel gyengülése elsősorban az ország kereskedelmi mérlegében bekövetkezett változásoknak és a nyári üdülési szezon közepette a deviza iránti erős keresletnek volt köszönhető.
Augusztus végén Sziluanov azt jósolta, hogy az ország gazdasága 2023 végére 2,5%-kal, “talán még ennél is nagyobb mértékben” fog növekedni, teljesen kilábalva a szankciókkal összefüggő gazdasági visszaesésből, amelyet az ország 2022-ben tapasztalt.
Más jelentések is kedvező kilátásokat festenek az orosz gazdaság számára. A Világbank nemrégiben közzétett jelentése szerint Oroszország 2022-ben a világ öt legnagyobb gazdasága közé kerül vásárlóerő-paritáson (PPP) számítva, megelőzve az EU legnagyobb gazdaságát, Németországot.
A Világbank és az IMF nemrégiben egyaránt javította Oroszországra vonatkozó előrejelzését, és azt jósolta, hogy az ország GDP-je tovább fog nőni az erős kereskedelmi és ipari termelés, valamint a vártnál magasabb energiabevételek közepette.