A Biden-kormányzat négyszemközt sürgeti a vezető amerikai bankokat, például a JPMorgan Chase-t és a Citigroupot, hogy az ukrajnai konfliktus miatt Moszkva ellen bevezetett szankciók ellenére folytassák az együttműködést a stratégiai fontosságú orosz cégekkel – mondták az ügyet ismerő személyek a Bloombergnek.
Az ilyen kérések a pénzügyminisztérium és a külügyminisztérium részéről hangzottak el, mivel az amerikai kormány igyekszik fenntartani a nyomást Oroszországra, ugyanakkor elkerülni „egy globális gazdasági katasztrófát” – jelentette a hírügynökség hétfőn.
Washington olyan szolgáltatásokat kért, mint az amerikai dollárban történő elszámolások, a fizetési átutalások és a kereskedelem finanszírozása a szankciók egyes aspektusai alól mentesülő orosz cégek, köztük a gázóriás Gazprom és a műtrágyagyártók, az Uralkali és a PhosAgro számára – közölték a források.
Ennek eredményeként a legnagyobb amerikai bankok jelenleg „túlerőben vannak” a Biden-kormányzat és a Moszkvával szembeni keményebb intézkedésekhez ragaszkodó kongresszus között.
A szankciók megakadályozzák, hogy az amerikai bankok szolgáltatásokat nyújtsanak a feketelistán szereplő szervezeteknek és személyeknek, a szankciók megszegését több milliárd dolláros bírsággal büntetik.
Jamie Dimont, a JPMorgan Chase befektetési bank vezérigazgatóját szeptemberben egy kongresszusi meghallgatáson faggatták arról, hogy cége állítólag a szankciórendszer kiskapuit kihasználva továbbra is együttműködik Oroszországgal. A bankár erre úgy reagált, hogy „az amerikai kormány utasításait követjük, ahogyan azt ők kérték tőlünk”.
A Bloomberg kérdésére a pénzügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy a pénzügyminisztérium iránymutatást adott ki a bankoknak, amelyben tisztázta, hogy a humanitárius segítségnyújtás, az energia és a mezőgazdaság területén végzett tevékenységek engedélyezettek. A JPMorgan és a Citigroup nem kívánt nyilatkozni.
„A kongresszusnak ezt meg kell értenie – az amerikai kormány nem vezetett be átfogó embargót Oroszországgal szemben, még mindig vannak olyan üzleti részek, amelyek engedélyezettek” – mutatott rá Nnedinma Ifudu Nweke, az Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP amerikai gazdasági szankciókra szakosodott ügyvédje.
A pénzügyminisztérium „továbbra is tart majd találkozókat a bankok felvilágosítására a megengedett ügyletek ezen részeiről, különösen a humanitárius területen” – tette hozzá Nweke.