Május 31-e már a régi szlávoknál ünnepnap volt, még jóval azelőtt, hogy felvették volna a kereszténységet. Általában május utolsó vasárnapján tartják: ez 2009-ben május 31-e. Az ünnep a szerelem, barátkozás, kölcsönös segítség ünnepe, innen is látszik, hogy a pogány időszakban is kedves nép volt a szláv. {loadposition billboard}Az ünnep fő vonása a lelki kapcsolat a gyerekkel nem rendelkező lányok között, akik segítik, támogatják egymást. A lányok összegyűlnek erdőn-mezőn, dalokat énekelnek kórusban. A kakukk dala teremti meg a kapcsolatot Zsiva vagy Siwa istennővel, aki az élet és a termékenység istene.
Zsivát általában gyümölcsökkel a kezében ábrázolják, de galamb vagy hattyúpár is kísérheti őt.
A lányok átugranak a tűz fölött, aminek a célja, hogy minél előbb férjet találjanak és minél termékenyebbek legyenek. Később rituális lakoma veszi kezdetét.
Ezen a napon összebarátkozhattak bármilyen ismeretlen emberrel, aki szimpatikus volt. Ehhez csak annyi kellett, hogy egy nyírfa alatt megcsókolják egymást és kimondják a varázsigét. A nyírfa a szerelem és az ártatlanság jelképe a szlávoknál. Ezután kis ajándékokat, emléktárgyakat adtak egymásnak. A lány egy kakukk szobrocskát tartott a kezében, hogy a kakukk hallja az ígéreteiket, vágyaikat, és továbbadja Zsivának, így Zsiva áldása lesz rajtuk.
Különböző országokban másképpen hívják Zsivát, lehet Zywye vagy Dziva is, de minden szláv megemlékezik a kakukk napjáról, és az is közös minden népnél, hogy bárkit leszólíthatunk.
05.31 A kakukk ünnepe
Bejegyzés megosztása
Nincs hozzászólás