Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán vitatta Moszkva állítását, miszerint Kijev légvédelme lőtte le a 65 ukrán hadifoglyot szállító orosz repülőgépet, akiket ez ukrán féllel egyeztetve szállítottak fogolycserére.
Az orosz védelmi minisztérium szerint az Il-76-os repülőgép 65 ukrán foglyot szállított, amikor ukrán rakéta lőtte le a Belgorodi terület felett. A fedélzeten tartózkodott a legénység hat orosz tagja és három kísérő tiszt is. Túlélők nem voltak.
„Meg kell állapítanunk minden szilárd tényt – amennyire csak lehetséges, tekintettel arra, hogy a gép orosz területen zuhant le” – mondta Zelenszkij a honlapján közzétett videóban.
Hozzátette, hogy az ukrán hatóságok vizsgálják az esetet, és azon dolgoznak, hogy „megállapítsák az összes hadifogoly sorsát”.
„Hazánk ragaszkodni fog a nemzetközi vizsgálathoz” – mondta az elnök, aki azzal vádolta Moszkvát, hogy „játszik az ukrán hadifoglyok életével”. Nem nevezte meg azonban a szállítórepülőgép megsemmisítésének felelősét.
Több ukrán állami lap és újságíró kezdetben katonai forrásokra hivatkozva azt állította, hogy a repülőgép „rakétákat szállított”, és az ukrán csapatok lőtték le. Nem sokkal később gyorsan törölték vagy átírták az eredeti cikkeket, miután Oroszország nyilvánosságra hozta, hogy a gép ukrán foglyokat szállított.
Az orosz védelmi minisztérium ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev „jól tudta”, hogy a foglyokat katonai repülőgépen szállítják az orosz Belgorod város közelében lévő repülőtérre, majd egy cserepontra viszik őket. Az ukrán katonai hírszerzés (GUR) azt állította, hogy nem tájékoztatták őket előre a foglyok szállításának útvonaláról vagy módjáról.
Az ukrán vezérkar közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy Oroszország szállító repülőgépekkel látta el Belgorodot a Harkov elleni támadáshoz használt rakétákkal, ezért a repülőgép jogos katonai célpont volt. Foglyokról azonban nem tett említést.
Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását kérte az incidens megvitatására. Szergej Lavrov külügyminiszter újságíróknak azt mondta, hogy az „ukrán propaganda” kétségbeesetten „próbál más magyarázatokat kitalálni”, mióta nyilvánosságra kerültek a halálra ítélt gép utasairól szóló információk. Franciaország, amely ebben a hónapban a tanács elnöke, közölte, hogy csütörtök délutánra összehívhatja az ülést.