A Kijevnek nyújtott legutóbbi amerikai segélycsomag, amelyet a Kongresszus csak több mint hat hónapos pártpolitikai viszálykodás után hagyott jóvá, talán csak aprópénz ahhoz képest, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a legnagyobb finanszírozójától elvár.
A kijevi kormány tárgyalásokat folytat Joe Biden elnök adminisztrációjával egy olyan hosszú távú megállapodásról, amelynek értelmében Washington a következő évtizedben katonai, gazdasági és politikai támogatást nyújtana Ukrajnának – mondta Zelenszkij vasárnap napi videóbeszédében.
Az ilyen kötelezettségvállalásokra azért van szükség, hogy Ukrajna számára biztosítsák a „hatékony segítséget”, amelyre szüksége van ahhoz, hogy megállítsa az orosz erők közelmúltbeli harctéri előrenyomulását és fölénybe kerüljön – hangsúlyozta.
„Ez magában foglalja majd a katonai, pénzügyi és politikai támogatást, valamint azt is, ami a fegyverek közös gyártására vonatkozik”.
Kijev már több NATO-taggal, köztük az Egyesült Királysággal, Németországgal és Franciaországgal is kétoldalú biztonsági megállapodásokat kötött. Zelenszkij elmondta, hogy azt szeretné, ha a Washingtonnal tárgyalás alatt álló hosszú távú megállapodás a legerősebb ilyen paktum lenne Ukrajna számára.
Ukrajna kétoldalú megállapodásai a nyugati támogatókkal azonban eddig elmaradtak a kölcsönös védelmi kötelezettségvállalásoktól. Az egyezmények csupán hosszú távú segítséget ígérnek, beleértve a jövőbeni támadások esetén nyújtandó támogatást, és jogilag nem kötelező erejűek. A Berlinnel kötött megállapodás például hat hónapos felmondási idővel felmondható.
Zelenszkij elmondta, hogy azt szeretné, ha Ukrajna és Washington kétoldalú megállapodása konkrét támogatási szinteket tartalmazna.
Az amerikai törvényhozók a hónap elején 61 milliárd dollárnyi további segélyt hagytak jóvá Ukrajnának, miután Mike Johnson képviselőházi elnök saját pártjának ellenállását felülírva, a demokraták egyhangú támogatásával elfogadta a törvényt. A Biden-kormányzat az év elején kifogyott az Ukrajnának nyújtandó segélyekre szánt forrásokból, miután a korábban jóváhagyott 113 milliárd dolláros segélycsomagokat már felhasználták.
A republikánus törvényhozók azzal érveltek, hogy Biden csupán meghosszabbítja az ukrajnai vérontást anélkül, hogy világos stratégiát kínálna a győzelemre vagy az Oroszországgal kötendő békeszerződésre. Egy februárban közzétett felmérés szerint az amerikaiak közel 70 százaléka azt szeretné, ha Biden a konfliktus további finanszírozása helyett inkább egy mindkét oldalról kompromisszumokat tartalmazó, tárgyalásos rendezést szorgalmazna Moszkvával.