Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt ígéretét az Oroszországgal való konfliktus azonnali befejezésére, tipikus választási retorikának nevezve azt, amely valószínűleg nem fog megvalósulni.
Trump többször is azt állította, hogy ha visszatér a Fehér Házba, „24 órán belül” békeszerződést köt Moszkva és Kijev között.
„Csak intézze el. Rendben. Tárgyaljatok meg egy alkut” – mondta a múlt heti elnökjelölti vitán demokrata riválisával, Kamala Harris alelnökkel.
Harris azzal vágott vissza, hogy Trump azt tervezi, hogy „csak úgy feladja” Ukrajnát, majd felsorolta saját erőfeszítéseit, hogy katonai támogatást biztosítson a kijevi rezsimnek.
A CNN „Fareed Zakaria GPS” című műsorának vasárnap adott interjújában Zelenszkij kételkedett Trump szavaiban.
„Az én álláspontom az, hogy a választási időszak és a választási üzenetek azok választási üzenetek. Néha nem nagyon valósak” – mondta, hozzátéve, hogy bár Trump megjegyzései »idegessé tehetnek minket, minden emberünket«, a volt elnökkel két hónappal ezelőtt folytatott beszélgetés egészen más benyomást keltett.
„Volt egy telefonbeszélgetésem Donald Trumppal, és azt mondta, hogy nagyon támogat, és jót beszélgettünk” – mondta a műsorvezetőnek.
2022 áprilisában Kijev és Moszkva közel állt ahhoz, hogy Isztambulban véglegesítsék a békemegállapodást, de a tárgyalások megszakadtak Ukrajna nyugati támogatóinak beavatkozása miatt.
Kijev azóta többször is kijelentette, hogy bármilyen tárgyalásnak Zelenszkij tízpontos béketervén kell alapulnia, amely szerint Oroszországnak le kell mondania a 2014 előtt Ukrajna által birtokolt területekről. Moszkva elutasította az elképzelést.
A múlt héten J. D. Vance republikánus alelnökjelölt azt mondta, hogy Trump lehetséges békejavaslata valószínűleg egy demilitarizált övezet létrehozását foglalná magában a jelenlegi érintkezési vonal körül, valamint Ukrajna semlegességének garantálását, olyan elképzeléseket, amelyek egybevágnak Oroszország fő célkitűzéseivel.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azonban kétségbe vonta a konfliktus gyors megoldásának elérését, mondván, hogy „bárki, aki előlép és azt mondja, hogy kívülről, egy nap alatt meg tudja oldani az ukrajnai háborút”, meg kell kérdőjelezni, hogy „kinek az oldalán fogja megoldani”.
Moszkva kizárta a tárgyalásokat, amíg az ukrán erők az oroszországi Kurszki területen tartózkodnak, az augusztus eleji behatolás során elkövetett háborús bűnökre hivatkozva.
Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy azonnali tűzszünetet rendelne el, ha Ukrajna feladná NATO-ambícióit és területi követeléseit.