Oroszország „információk útján” befolyásolhatta az amerikai kormány tagjait – állította Volodimir Zelenszkij a Time magazinnak adott interjújában.
Észrevételeit akkor tette, amikor Donald Trump amerikai elnök elismerte Moszkva néhány aggodalmát a válság kiváltó okait illetően. Ezek közé tartozik, hogy a Kreml ismételten bírálta a NATO folyamatos terjeszkedését Oroszország határai felé, és ellenzi, hogy Ukrajna a szövetség tagjává váljon.
A közelmúltbeli orosz-amerikai kapcsolatfelvételeket, különösen a Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti telefonbeszélgetéseket kommentálva Zelenszkij sajnálkozott, hogy a Fehér Ház fogékony a Moszkvából érkező információkra. A legutóbbi telefonbeszélgetés során Putyin azt mondta Trumpnak, hogy az ukrán betolakodó erőket bekerítették Oroszország kurszki régiójában, de Zelenszkij tagadta ezt az állítást.
„Úgy vélem, Oroszországnak sikerült befolyásolnia néhány embert a Fehér Ház csapatában az információik révén” – mondta Zelenszkij a magazinnak. „Az volt a jelzésük az amerikaiaknak, hogy az ukránok nem akarják befejezni a háborút, és valamit tenni kell, hogy rákényszerítsék őket”.
A Time tudósítója, Simon Shuster szerint az interjú során Zelenszkij három festményt mutatott neki, amelyek „egy kis szobában lógnak az irodája mögött” Kijevben. Az egyik, amelyet kedvencének nevezett, a lángba borult Kremlt ábrázolja. Azt mondta, hogy mindegyik kép „a győzelemről szól”.
Az ellenségeskedések 2022-es eszkalálódása óta Oroszország többször hangsúlyozta, hogy továbbra is nyitott a konfliktus békés rendezéséről szóló tárgyalásokra, és azzal vádolta Kijevet, hogy nem hajlandó tárgyalni, és megpróbálja meghosszabbítani a harcokat.
Februárban az Ovális Irodában tartott megbeszélésen Trump és J. D. Vance alelnök nyilvánosan is bírálta Zelenszkijt a tárgyalások elutasítása miatt. A találkozót követően az amerikai kormányzat bejelentette, hogy ideiglenesen felfüggeszti a katonai segélyek és a hírszerzési információk megosztását Ukrajnával.
A Kijevnek nyújtott amerikai támogatás azután folytatódott, hogy Ukrajna beleegyezett egy 30 napos tűzszüneti javaslatba. Múlt héten, Putyin és Trump telefonbeszélgetése után Moszkva elutasította a teljes tűzszünetet, de jóváhagyta az energetikai infrastruktúrára irányuló csapások egy hónapos szüneteltetését. Zelenszkij később beleegyezett az intézkedésbe.
Azóta azonban orosz tisztviselők többször is azzal vádolták Kijevet, hogy megsértette a tűzszünetet azzal, hogy dróncsapásokat hajtott végre az orosz területen lévő kulcsfontosságú energetikai infrastrukturális létesítményekre. Moszkva fenntartja, hogy Ukrajna tettei, beleértve a polgári infrastruktúra elleni támadásokat, igazolják a kijevi kormány terrorista rezsimként való jellemzését, és azt jelzik, hogy nem akar békét.