Az ukrán elnök arra szólította fel a lakosságot, hogy fejezzék be a bankok elleni rohamot és hagyják abba a pánikszerű élelmiszer vásárlást.
Nem nőtt a teljes körű háború kialakulásának kockázata Oroszországgal, az ukránoknak pedig abba kell hagyniuk a bankba rohanást, hogy készpénzt vegyenek fel, és élelmiszereket sem kell felhalmozniuk – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán..
A nemzethez intézett beszédében Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajnában már 2014 óta, a Donbassz-konfliktus kezdete óta háború dúl, és nincs jele annak, hogy ez a közeljövőben súlyosbodna. Az igazi támadás szerinte nem az ukrán földet, hanem az emberek „idegeit” éri.
„Tulajdonképpen mi a hír? Nem ez a valóság már nyolc éve? Nem 2014-ben kezdődött az invázió?” – tette fel a kérdést. „Ezek a kockázatok nem egy napja léteznek, és nem lettek súlyosabbak”.
Az elmúlt hónapokban a média és a nyugati országok tisztviselői azzal vádolták a Kremlt, hogy 100 ezer katonát vont össze az ukrán határon, hogy katonai inváziót hajtson végre. A legtöbb rémhír az Egyesült Államokból érkezett. Moszkva többször is tagadta, hogy invázióra készülne és Kijevben a magas rangú ukrán tisztviselők is lebecsülték a fenyegetést. Zelenszkij szerint nem a háború kockázata lett nagyobb, hanem az azzal kapcsolatos felhajtás.
„Az egyetlen ok a pánikra most az, ha nyolc év háború után végre megadjuk magunkat” – mondta. „Pénzt veszünk le a számláinkról, mindent leveszünk a polcokról, álhíreket és rémtörténeteket osztunk meg minden barátunkkal és ismerősünkkel. Minden polgárunknak szüksége van egy mély levegőre” – tette hozzá Zelenszkij.
Az elnök szerint a negatív információkat taktikaként használják fel, hogy meggyengítsék Ukrajnát, és megpróbálják engedményekre kényszeríteni. A háborús fenyegetés bagatellizálása ellenére azonban megnyugtatta honfitársait, hogy az ország „folyamatosan erősíti védelmi képességeit”, miközben „diplomáciai megoldásra” törekszik.
A konfliktus a Donbasszban a kijevi Majdan eseményei után kezdődtek, amikor a nyugati támogatású erőszakos utcai tüntetések megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. Ez végül ahhoz vezetett, hogy az ország keleti részén kikiáltotta függetlenségét a Donyecki (DPR) és Luganszki (LPR) némpköztársaság, amelyek függetlenségét sem Moszkva, sem Kijev nem ismert el. Ukrajna szerint Oroszország támogatja a két köztársaságot, és visszautasítja a Kreml álláspontját, hogy polgárháborúról lenne szó.
Kedden Jen Psaki, a Fehér Ház sajtófőnöke azt mondta, hogy az Egyesült Államok szerint orosz támadás lehet a küszöbön.
„Véleményünk szerint ez egy rendkívül veszélyes helyzet. Most egy olyan szakaszban vagyunk, amikor Oroszország bármikor támadást indíthat Ukrajnában” – mondta. „Putyin elnök és az oroszok döntésén múlik, hogy súlyos gazdasági következményekkel szembesülnek-e vagy sem”.