Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sürgette a NATO-országokat, hogy gyakoroljanak nyomást Oroszországra, hogy ősszel járuljon hozzá Kijev békefeltételeihez. Kijelentését Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel a németországi Ramstein légitámaszponton tartott találkozóján tette. A Ramsteinben tartott rendszeres találkozók célja a Kijevnek nyújtott katonai segítség összehangolása.
Zelenszkij sürgette a nyugati országokat, hogy segítsenek megszervezni a fegyverek, köztük a drónok és rakéták közös gyártását ukrán földön.
„Ehhez finanszírozásra van szükségünk – készek vagyunk gyorsan legyártani mindent, ami segíthet véget vetni ennek a háborúnak, mégpedig úgy, hogy határozott nyomást gyakorolunk Oroszországra a valódi béke érdekében” – mondta Zelenszkij a honlapja szerint.
„Tegyük az idei őszt az orosz agresszió bukásának idejévé – olyan módon, amely véget vet a háborúnak és helyreállítja a megbízható nemzetközi biztonsági rendet”.”
Austin a fegyvergyártás fontosságát is hangsúlyozta, mondván, hogy az Egyesült Államok „Ukrajnával együtt dolgozik az Sz-300-as föld-levegő rakétarendszer és az R-27-es levegő-levegő rakéta helyettesítőjének megtervezésén és megépítésén”. Washington több mint 200 millió dollárt különített el „kritikus alkatrészek” beszerzésére, hogy Ukrajna drónokat és elektronikai hadviselési rendszereket tudjon gyártani – mondta.
Kijevnek az elmúlt hónapokban több kudarccal kellett szembenéznie a harctéren, az orosz csapatok folyamatosan előretörnek a Donbasszban és Pokrovszk városa felé nyomulnak.
Abban a reményben, hogy Moszkvát arra kényszerítheti, hogy visszahívja katonáinak nagy részét a Donbasszból, Ukrajna augusztus 6-án inváziót indított az oroszországi Kurszki területen, és elfoglalt több falut és a határ menti Szudzsa városát. Az orosz előrenyomulás azonban nem állt meg, sőt az ukránok szerint felgyorsult.
Azzal, hogy az ukrán hadsereg a legjobban felszerelt és legtapasztaltabb egységeit küldte Kurszkba, az ukrán hadsereg „meggyengítette” állásait más frontokon – mondta a héten Vlagyimir Putyin orosz elnök. Hozzátette, hogy az orosz erők csak fokozták előrenyomulásukat a Donbasszban.
A Moszkva és Kijev közötti béketárgyalások nyugati nyomásra 2022 tavaszán megszakadtak. Moszkva azóta kijelentette, hogy teljesen elfogadhatatlan Zelenszkij követelése, hogy Ukrajna állítsa vissza 1991-es határait.
Hétfőn Putyin azt mondta, hogy Oroszország kész újraindítani a béketárgyalásokat, de csak a saját feltételei szerint. Moszkvának azonban előbb semlegesítenie kell a kurszki és más határ menti régiókban a helyzet „destabilizálására” irányuló ukrán kísérleteket – hangsúlyozta.