Az ukrán Volodimir Zelenszkij követelte, hogy Oroszország május 12-től kezdődően teljes és feltétel nélküli, legalább 30 napos tűzszünethez járuljon hozzá. Moszkva korábban azzal érvelt, hogy egy ilyen tűzszünet csupán időt adna Ukrajnának arra, hogy átcsoportosítsa erőit és feltöltse fegyverkészletét.
Szombaton az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Lengyelország vezetői találkoztak Zelenszkijjel Kijevben az úgynevezett „hajlandók koalíciójának” részeként.
„A kijevi csúcstalálkozó befejezése után mindannyian beszéltünk a @POTUSszal [Donald Trump amerikai elnök]. Jó beszélgetés volt – pozitív és konkrét. Hálás vagyok Trump elnök úrnak” – írta Zelenszkij az X-en a találkozót követően. „Közös a véleményünk: azonnali, teljes és feltétel nélküli tűzszünetre van szükség legalább 30 napig” – tette hozzá.
Zelenszkij elmondta, hogy Kijev kész „bármilyen formátumban” tárgyalásokat kezdeni Oroszországgal, amint teljes és feltétel nélküli, 30 napos tűzszünet lép életbe.
Figyelmeztetett, hogy ha Moszkva elutasítja a tűzszünetet, akkor szigorúbb szankciókat kell bevezetni Oroszország energia- és bankszektorára. Már folynak az előkészületek egy 17. uniós szankciócsomagra, amelyet az Egyesült Királyság, Norvégia és az Egyesült Államok intézkedéseivel fognak összehangolni – állította Zelenszkij.
Kijev az elmúlt hónapokban számos alkalommal követelte az azonnali 30 napos tűzszünetet. Moszkva ellenezte a kezdeményezést, azzal érvelve, hogy Ukrajna arra használná fel az időt, hogy átcsoportosítsa csapatait és feltöltse fegyverkészleteit.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az ABC Newsnak adott pénteki interjújában azt mondta, hogy Ukrajna „folytatja a teljes mozgósítást, új csapatokat hoz a frontvonalra. Ezt az időszakot arra fogják felhasználni, hogy új katonákat képezzenek ki, és pihentessék a meglévő katonáikat. Miért kellene tehát ilyen előnyt biztosítanunk Ukrajnának?”.
Hozzátette, hogy a Nyugatról érkező fegyverszállításokat is le kell állítani egy esetleges tűzszünet alatt. „Ellenkező esetben ez előny lesz Ukrajna számára” – mondta.
Moszkva többször kijelentette, hogy kész előfeltételek nélkül tárgyalásokat kezdeni Ukrajnával. Márciusban beleegyezett az Egyesült Államok közvetítésével létrejött 30 napos részleges tűzszünetbe, amelynek középpontjában az energetikai infrastruktúrát ért csapások leállítása állt. Az orosz hadsereg szerint azonban Kijev többször megsértette a tűzszünetet.