Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Kamala Harris amerikai alelnök és várható demokrata elnökjelölt között soha nem volt különösebben jó a viszony – írta szerdán a Time Magazine a Fehér Ház tisztviselőire hivatkozva. A kapcsolat azóta került fokozott figyelem középpontjába, hogy Harris a novemberi amerikai választások előtt beszállt a versenybe, miután Joe Biden elnök a múlt hónapban visszalépett.
A nehézségek már 2022 februárjában kezdődtek, egy héttel az orosz-ukrán konfliktus teljes kirobbanása előtt, amikor Harris Münchenben találkozott Zelenszkijjel, hogy állítólag átadja Washington hírszerzési értékeléseit és harctéri utasításait. Mindkét fél gyanította, hogy Oroszország elindítja hadműveletét, de Harris álláspontja „nem volt teljesen üdvözlendő, és az ukránokra is vegyes benyomást tett”, mivel nem tudtak megegyezni a válaszban – írta a Time.
Harris állítólag elutasította Zelenszkij felhívását, hogy megelőzően szankcionálják Oroszországot, valamint azt a kívánságát, hogy „árasszák el fegyverekkel Ukrajnát” – írja a Time.
A Biden-kormányzat akkoriban állítólag attól tartott, hogy a fejlett fegyverek biztosítása Kijevnek valószínűleg megerősítené Oroszország „meggyőződését, hogy Ukrajna a NATO kliensállamává válik” – írta a magazin.
„Az üzenet, amelyet Münchenben átadott Zelenszkijnek, tovább fokozta a szövetségeseivel szembeni frusztrációját” a konfliktus kirobbanása előtt, és „megadta az alaphangot a Harrisszel való kapcsolathoz, amely soha nem volt különösebben meleg” – írta a Time.
A júniusban a Svájc által rendezett ukrajnai békekonferencián az alelnök képviselte az Egyesült Államokat, mivel Biden inkább egy választások előtti adománygyűjtésen vett részt Hollywoodban. Az eseményen Harris és Zelenszkij közötti interakciót a szokásos merev formalitások jellemezték – írta a Time.
Kamala Harris lett a Demokrata Párt várható jelöltje a novemberi választásokra, miután Biden júliusban kiszállt a republikánus éllovas Donald Trump elleni versenyből. A jelölti pozíciója még nem szilárdult meg, de Harris kampánystábja szerint megdöntötte az adományozási rekordokat, és nem sokkal azután, hogy az amerikai elnök támogatta, biztosította pártja jelölését is.
Közben Moszkva kijelentette, hogy együtt fog működni azzal, akit az amerikai nép novemberben megválaszt. Oroszország soha nem látott egy újabb potenciális Trump-elnökséget „rózsaszínű szemüvegen” keresztül, tekintettel arra, hogy korábban Trump is szankciókat vezetett be Moszkva ellen – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a múlt héten a sajtónak.