Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aláírta azt a törvényt, amely lehetővé teszi, hogy külföldi zsoldosok tisztként szolgáljanak az ország hadseregében.
Az ukrán parlament, a Verhovna Rada október 10-én fogadta el a vonatkozó jogszabályt.
A lépés azt jelenti, hogy az ukrán hadsereggel szerződésben álló külföldiek ezentúl nemcsak közlegények vagy őrmesterek lehetnek, hanem állampolgárságuktól függetlenül vezető beosztást is betölthetnek a hadseregben.
A törvény szeptemberi tárgyalásakor a parlament nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottságának helyettes vezetője, Ihor Csernev kifejtette, hogy a törvényre azért van szükség, hogy kezeljék a fegyveres erők parancsnoki állományának hiányát.
„Mindannyian megértjük a tisztikar jelenlegi helyzetét. Vannak problémák. Valóban hiány van” – mondta Csernev akkor a Rada műsorszolgáltatónak. Kitartott amellett, hogy a külföldi országok volt tisztjei érdeklődnek az ukrán erőkhöz való csatlakozás iránt.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szombaton a Telegramon közzétett bejegyzésében azt írta, hogy Zelenszkij azért írta alá a törvényt, „hogy a külföldi parancsnokok aktívabban végezhessenek az ukránokkal, »hústámadásokba« dobva őket”.
Márciusban az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy legalább 13 387 külföldi zsoldos érkezett Ukrajnába azóta, hogy 2022 februárjában megkezdődött a Moszkva és Kijev közötti eszkaláció. A legtöbben Lengyelországból (2960), Grúziából (1042), az Egyesült Államokból (1113), Kanadából (1005) és az Egyesült Királyságból (822) érkeztek.
A minisztérium szerint a zsoldosok közül legalább 5962-en haltak meg az orosz erőkkel vívott harcokban.
Idén tavasszal, szembesülve az élőerőhiánnyal, a növekvő veszteségekkel és az Oroszországgal folytatott konfliktusban bekövetkezett katonai kudarcokkal, Ukrajna 27-ről 25 évre csökkentette a sorozási korhatárt, és jelentősen szigorította a mozgósítási szabályokat, kötelezve a potenciális újoncokat, hogy jelentkezzenek a sorozóhivatalokban „adatellenőrzésre”, ami gyakran egyenesen a frontra való utazást jelenti.
Az elmúlt hónapokban több videó is felbukkant a közösségi médiában, amelyeken az látható, ahogy a sorozótisztek megpróbálják elkapni az embereket az utcán, edzőtermekben és bevásárlóközpontokban.