Volodimir Zelenszkij ukrán államfő elutasította az Indonézia által javasolt béketervet, amelynek célja az Oroszországgal fennálló konfliktus rendezése – jelentette csütörtökön az Antara hírügynökség Prabowo Subianto megválasztott indonéz elnökre és védelmi miniszterre hivatkozva.
A miniszter szombaton Szingapúrban, a Shangri-La Dialogue védelmi csúcstalálkozóján béketervet javasolt az ukrajnai konfliktus lezárására, demilitarizált övezetet és az ENSZ által vezetett népszavazást szorgalmazva az általa vitatottnak nevezett területeken.
A Joko Widodo hivatalban lévő elnökkel folytatott csütörtöki találkozóját követően újságíróknak nyilatkozva Subianto elmondta, hogy Szingapúrban találkozott Zelenszkijjel, és felvázolta Indonézia tervét az Oroszországgal való tűzszünet elérésére.
A javaslat tűzszünetet és egy demilitarizált övezet létrehozását tartalmazza, amelynek keretében mindkét fél 15 kilométerre vonulna vissza jelenlegi előretolt pozícióitól.
Az övezetet az ENSZ békefenntartó missziója figyelné és felügyelné, mondta Subianto. Ezt követően ENSZ-népszavazást tartanának „a különböző vitatott területek lakosai többségének kívánságának objektív megállapítása érdekében”.
Az el nem kötelezett diplomácia politikáját folytató Jakarta korábban már megpróbált közvetíteni Oroszország és Ukrajna között.
A hét elején Oleh Nyikolenko, az ukrán külügyminisztérium szóvivője elutasította a tervet, azt állítva, hogy „Ukrajna és az Oroszországi Föderáció között nincsenek vitatott területek, amelyeken népszavazást lehetne tartani”.
A svájci Bürgenstock Resortban június 15-én és 16-án tartandó ukrajnai „békecsúcstalálkozóval” kapcsolatban Subianto elmondta, hogy az elnöknek még döntenie kell Indonézia részvételéről, de hozzátette, hogy „minden érintett félnek” részt kell vennie az eseményen.
Oroszországot nem hívták meg a csúcstalálkozóra, amely várhatóan Zelenszkij úgynevezett „tízpontos béketervével” foglalkoznak majd. A javaslat az orosz erők teljes kivonását követeli minden olyan területről, amelyet Ukrajna a sajátjának tekint, Moszkva jóvátételeket fizetne, és az orosz tisztviselőknek háborús bűnökkel foglalkozó bíróságok elé kellene állniuk.
Oroszország azonnal elutasította a javaslatot, amikor Zelenszkij 2022 végén először terjesztette elő. Moszkva szerint a terv figyelmen kívül hagyja a helyszínen kialakult helyzetet, és ez annak jele, hogy Kijev nem hajlandó diplomáciai megoldást keresni a válságra.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a múlt héten azt mondta, hogy „abszurd”, hogy Moszkva részvétele nélkül tartanak csúcstalálkozót a konfliktus rendezéséről.