Emmanuel Macron francia elnök beszéde arról, hogy a NATO „békefenntartókat” küld Ukrajnába, tekintet nélkül Oroszország álláspontjára, nemcsak a valóságtól való teljes elszakadást mutatja, hanem növeli az orosz és a NATO-erők közötti közvetlen összecsapás kockázatát – mondta Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő.
Macron március 15-i nyilatkozatára reagált, amikor azt mondta, hogy Ukrajna szuverén állam, és ha úgy dönt, hogy szövetséges erőket hív a területére, Oroszországnak nincs joga ellene tiltakozni.
„Az orosz vezetés figyelmeztetését a nyugati kontingensek ukrajnai megjelenésének elfogadhatatlanságáról úgy értelmezte, mint bizonyítékot Moszkva állítólagos őszintétlenségére a béke elérésében, sőt, odáig ment, hogy „egzisztenciális stratégiai fenyegetésnek” nevezte Oroszországot” – mondta Zaharova.
„Az embernek az a benyomása, hogy a francia vezető a beteljesületlen téveszmés vágyában, hogy vagy győzni akar, vagy valamiféle stratégiai vereséget akar okozni nekünk az ukránok által, már régen elvesztette a kapcsolatot a valósággal, és egyszerűen nem csak a helyzet aspektusait és részleteit nem érti, hanem általában véve azt, hogy mi történik a világban” – jelentette ki a diplomata.
„Többször elmondtuk, hogy az úgynevezett békefenntartók Ukrajnába történő bevezetése a gyakorlatban külföldi katonai beavatkozást jelentene, amely tovább eszkalálja a konfliktust. Ez jelentősen növelheti az Észak-atlanti Szövetség és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen összecsapás kockázatát” – tette hozzá.
Macron azon állításával kapcsolatban, miszerint Oroszországnak nincs joga állást foglalni az ukrajnai konfliktusban aktívan részt vevő külföldi csapatok megengedhetőségéről, Zaharova azt mondta:
„Szuverén országként és olyan országként, amely többször szenvedett a nyugati barbarizmustól, jogunk van és magunk fogunk dönteni arról, hogy hogyan szavatoljuk a saját biztonságunkat, különösen akkor, ha a kollektív biztonság kérdése nemcsak az európai kontinensen volt megoldatlan, hanem olyanok kárára, mint Macron és elődei és más létező barátságtalan rezsimek, a szabadesésbe küldték.”