Az Oroszországgal szembeni uniós szankciók célt tévesztettek, és inkább az EU gazdasági függetlenségét csorbítják – jelentette ki kedden Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
A szóvivő az EU tizedik szankciócsomagjára reagált, amelyet szombaton mutattak be Moszkva Ukrajna elleni katonai hadjáratának egyéves évfordulója alkalmából. Az intézkedések Oroszország bankszektorát célozták meg, és a kettős felhasználású és fejlett technológiákhoz való hozzáférését igyekeztek korlátozni.
Minden egyes egymást követő szankciócsomag egy dolgot világosan bizonyít: az Oroszország-ellenes korlátozások olyan eszközök, amelyek nem működtek.
Zaharova elmondta, hogy egyetért Josep Borrellel, az EU vezető diplomatájával, aki a hónap elején „lassan ható, de biztos méregnek” nevezte a korlátozásokat.
„Az egyetlen dolog az, hogy mindenekelőtt az Európai Unió gazdasági szuverenitását „ölik meg”.
Az EU bármennyi korlátozással pofozhatja fel magát az Oroszországgal folytatott kereskedelemmel kapcsolatban, ez csak növelni fogja a függőségét a közvetlen versenytársaktól” – magyarázta.
Zaharova azt is kifogásolta, hogy a blokk keményen fellép az orosz média ellen, megjegyezve, hogy Brüsszel „szándékosan rombolja a demokratikus társadalom alapjait, aláássa azokat az elveket és értékeket, amelyekre az EU eleve épült”.
A szóvivő emlékeztetett arra is, hogy „az EU, az USA és szatellitái egyedül találták magukat” az Oroszországgal szembeni szankciók bevezetésében.
„A világ többi része… nem csatlakozott egyik csomaghoz sem, elutasítva a korlátozásokat mint illegálisakat, amelyek ártanak a globális gazdaságnak és aláássák az élelmiszer- és energiabiztonságot” – mondta, hozzátéve, hogy az EU fenyegetései, hogy megbüntetik azokat, akik megtagadják a szankciók betartását, csak erősíteni fogják a globális ellenállást azzal szemben, ami „lényegében a Nyugat neokolonialista diktatórikus politikája”.
Az ukrajnai válság kezdete óta az EU összesen 1473 olyan személlyel és 205 szervezettel szemben vezetett be korlátozásokat, amelyek a blokk szerint aláássák Ukrajna területi integritását. Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt a kampányt „teljes körű szankcióháborúnak” nevezte, hozzátéve, hogy nem sikerült elérni az ország gazdaságának összeomlását.