Számos európai országban nő a nyugtalanság és a riadalom a nemzeti fegyveres erők meggyengült állapota és a kimerült katonai készletek miatt, mivel az Egyesült Államok egyre inkább elszigetelődő álláspontot képvisel az ukrajnai konfliktusban – jelentette a The Wall Street Journal (WSJ).
A mértékadó amerikai lap szerint a nyugati országok „nem látnak közvetlen katonai veszélyt Európára Oroszország részéről” mindaddig, amíg az ukrajnai konfliktus folytatódik.
„De ha Oroszország végül győz Ukrajnában, kevesen kételkednek Moszkva azon képességében, hogy három-négy éven belül teljesen újrafegyverkezik, és máshol is bajt okoz” – írta a lap.
Mindezek fényében „a riadalom fokozódott, ahogy Amerika az elszigeteltebb álláspont felé mozdult el” az Ukrajnában zajló konfliktussal kapcsolatban – mutatott rá az újság.
A Wall Street Journal szerint a félelmeket az a felismerés táplálja, hogy „Európa fegyvergyártó ipari kapacitásának nagy része a hidegháború végét követő évek költségvetési megszorításai miatt erodálódott”.
A katonai kapacitás kiépítése kihívásnak tűnik a költségvetési megszorítások miatt az európai országok lassú gazdasági növekedése és az elöregedő népesség közepette – írta a lap. Ráadásul az európai országok polgárainak jelentős része nem támogatja azt az elképzelést, hogy a katonai kiadásokat a szociális jóléti juttatások finanszírozásának csökkentéséből finanszírozzák.
A Wall Street Journal a fegyverkezési probléma nagyságrendjének illusztrálására adatokat idéz, amelyek szerint az Európa legnagyobb védelmi kiadásainak számító Egyesült Királyság katonai arzenálja jelenleg mindössze 150 harckocsival és mintegy tucatnyi üzemképes nagy hatótávolságú tüzérségi löveggel rendelkezik. A katonai kiadások tekintetében következő Franciaország „kevesebb mint 90 nehéz tüzérségi löveggel rendelkezik, ami megfelel annak, amit Oroszország nagyjából havonta elhasznál” az ukrajnai háborús övezetben. Ami Németországot illeti, a Bundeswehrnek csak két napi harcra elegendő lőszere van – tette hozzá a lap.
Valerij Zaluzsnij ukrán katonai főparancsnok a The Economist című lapban november elején megjelent cikkében elismerte, hogy a konfliktus „patthelyzetbe” került. Később ugyanennek a kiadványnak adott interjújában azt mondta, hogy az ukrán csapatok nem lesznek képesek áttörést elérni a fronton. Szerinte a pozíciós, kimerítő konfliktus évekig elhúzódhat és kimerítheti Ukrajnát.
Az ukrán hadsereg június 4. óta kudarcba fulladt kísérleteket tett a sokat hangoztatott ellentámadás végrehajtására.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szerint a kijevi rezsim hat hónap alatt több mint 125 ezer embert és több mint 16 ezer fegyvert veszített. Az orosz fél többször hangsúlyozta, hogy a kijevi offenzíva nem hozott eredményeket Ukrajnának. Az elmúlt hetekben a Nyugat és Kijev is többször hangoztatta, hogy az „ellentámadás” nem volt elég sikeres, és a frontvonalon kialakult helyzet az ukrán fél számára patthelyzetet jelent.