Az Egyesült Államoknak el kell fogadnia, hogy Ukrajna „átenged bizonyos területeket” Oroszországnak, és le kell zárnia a konfliktust – érvelt J. D. Vance republikánus szenátor, hangsúlyozva, hogy mind az Egyesült Államoknak, mind Ukrajnának érdeke a harcok beszüntetése.
A törvényhozó a CNN Jake Tapper műsorvezetőjének a vasárnapi State of the Union című műsorban kifejtette, miért ellenzi az Ukrajnának nyújtott további támogatásokat, mondván, nagyon valószínűtlen, hogy Kijev képes lesz legyőzni Oroszországot és visszaszerezni az elveszített területeket, és a további pénzügyi és katonai segítség csak meghosszabbítja a konfliktust.
„Mit fog elérni 61 milliárd dollár, amit 100 milliárd dollár nem?” – kérdezte. kérdezte Vance, hozzátéve, hogy „mindenki, akinek van egy kis esze”, tudja, hogy a konfliktus tárgyalásokkal fog véget érni.
„Az az elképzelés, hogy Ukrajna visszatolja Oroszországot az 1991-es határokhoz, abszurdum. Ezt valójában senki sem hiszi el” – mondta.
James Vance amerikai republikánus szenátor a CNN-nek nyilatkozik. pic.twitter.com/EKJjHOT2pa
— Orosz Hirek (@OroszHirek) December 11, 2023
„Eljutunk oda, hogy funkcionálisan mi leszünk a horgon, hogy fizessük az ukrán nyugdíjasokat, hogy újjáépítsük az országot” – folytatta, és azzal érvelt, hogy a Fehér Háznak inkább arra kellene koncentrálnia, hogy „megállítsa az öldöklést, ahelyett, hogy újabb biankó csekkeket írjon”.
Múlt szerdán az amerikai szenátus megakadályozta egy 111 milliárd dolláros csomag elfogadását, amely több mint 60 milliárd dolláros támogatást tartalmazott a kijevi rezsim számára, annak ellenére, hogy Joe Biden elnök a törvényjavaslat elfogadására szólított fel. Biden azzal vádolta a republikánusokat, hogy „szó szerint térdre akarják kényszeríteni Ukrajnát a harctéren, és ezzel nemzetbiztonságukat akarják károsítani”.
Az Oroszországgal való konfliktus 2022. februári kirobbanása óta Kijev több mint 100 milliárd dollárnyi támogatást kapott az Egyesült Államoktól, többek között fegyvereket, lőszert, valamint az ukrán költségvetés megerősítésére, a nyugdíjak és a kormányzati fizetések folyósítására szánt pénzeszközöket.
A Financial Times és a michigani Ross üzleti iskola által készített új felmérésben az amerikaiak 48%-a úgy vélte, hogy országa túl sokat költ Kijevnek nyújtott támogatásokra. Mindössze 27% mondta, hogy az összeg megfelelő, és 11% szerint az USA nem költ eleget. A brit lap vasárnap számolt be az eredményekről.
Ukrajna többször elutasította az Oroszországnak tett területi engedményeket, ragaszkodik az 1991-es határainak visszaállításához, vagyis a Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje régiók – amelyek 2022 szeptemberében az Oroszországhoz való csatlakozás mellett szavaztak -, valamint a Krím visszaadásához, amely 2014-ben egyesült újra Oroszországgal, válaszul az Egyesült Államok által támogatott kijevi puccsra.