Német nyomozók azt próbálják kideríteni, hogy Lengyelországnak volt-e szerepe az Északi Áramlat gázvezetékek tavaly szeptemberi megsemmisítésében – állítja a Wall Street Journal (WSJ).
Berlini tisztviselők állítólag úgy vélik, hogy feltételezett ukrán szabotőrök a szomszédos országot operatív bázisként használták a robbanások előkészítése során.
A WSJ szombati cikkében azt állította, hogy a német szövetségi bűnügyi hivatalnak sikerült visszakövetnie az Andromeda jacht teljes útvonalát, amelyet állítólag az akcióban használtak.
A hajó neve korábban több más médium által közzétett beszámolókban is felbukkant.
A lap szerint a német tisztviselők mostanra megállapították, hogy a jacht minden egyes olyan helyszínt megkerült, ahol később a robbanások történtek. A nyomozók állítólag az Andromeda rádió- és navigációs berendezéseiből, valamint a gyanúsítottak által használt műholdas és mobiltelefonokból, illetve Gmail-fiókokból kinyert adatok tanulmányozása után jutottak erre a következtetésre.
Bár az elkövetők feltehetően ukránok voltak, a német hatóságok azt is tudomásul vették, hogy a jachtot a Feeria Lwowa nevű varsói székhelyű, ukrán tulajdonú utazási iroda segítségével bérelték – állította az amerikai lap.
A német nyomozók állítólag arra gyanakodnak, hogy a cég az ukrán hírszerzés fedőcége.
A furgonnak, amellyel a gyanúsítottak az Andromeda fedélzetre szállása előtt a német kikötőbe érkeztek, lengyel rendszámtáblája is volt – jegyezte meg a WSJ.
A kiadvány névtelenül nyilatkozó német tisztviselőket idézett, akik szerint azonban nincs bizonyíték arra, hogy a lengyel kormánynak köze lenne magához a bűncselekményhez.
A németországi ügyészség szóvivője újságíróknak elmondta, hogy a nyomozók azon dolgoznak, hogy elegendő bizonyítékot szerezzenek a nemzetközi elfogatóparancs kiadásához.
Ukrajna határozottan tagadta, hogy köze lenne a víz alatti robbantásokhoz, amelyek megrongálták a Balti-tengeren keresztül Oroszországból Németországba földgázt szállító vezetékeket.
A hét elején a The Grayzone független amerikai médiaorgánum azt állította, hogy riporterei egy olyan búvárcsizmát találtak, amely hasonlít az amerikai és az ukrán katonai búvárok által a múlt hónapban a helyszínen tett expedíció során használtakhoz.
Eközben februárban Seymour Hersh Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró közzétett egy jelentést, amelyben azt állította, hogy az Egyesült Államoknak köze volt a szabotázshoz.
Míg Washington gyorsan tagadta a vádakat, Vlagyimir Putyin orosz elnök március végén azt mondta, hogy „teljes mértékben egyetért” Hersh megállapításaival.