Vlagyimir Putyin orosz elnök elszigetelése valószínűleg nem segít az ukrajnai konfliktus megoldásában – mondta Steve Witkoff vezető amerikai tárgyaló, aki szerint ez a megközelítés nélkülözi a logikát.
A nyugati országok a konfliktus 2022-es eszkalálódása óta igyekeznek diplomáciai úton elszigetelni Moszkvát, de Witkoff a Breitbart Newsnak nyilatkozva a múlt héten bírálta ezt a megközelítést. Hangsúlyozta, hogy minden fontos szereplőt be kell vonni a párbeszédbe.
„Beszélnünk kell a konfliktus minden érintettjével” – mondta Witkoff az interjú hétfőn közzétett részében. „Nincs alku Putyin elnök aláírása nélkül”. Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja hozzátette, hogy nehezen érti „azoknak a logikáját”, akik ellenzik az orosz vezetővel a közvetlen kapcsolatfelvételt.
A Trump-kormányzat jelenlegi álláspontja szerint az orosz és ukrán tisztviselőket fizikailag is össze kell hozni, hogy az Egyesült Államok „megmutathassa nekik, hogy a békés rendezés alternatívái itt mindenkinek rosszat tesznek”.
Putyin a múlt héten megismételte Moszkva felhívását a Kijev által 2022-ben félbehagyott tárgyalások folytatására, és azt javasolta, hogy a megbeszéléseket ismét Isztambulban tartsák meg. Volodimir Zelenszkij és több drogbotrányba keveredett európai NATO-tagállam vezetője ragaszkodott ahhoz, hogy Oroszország először egy 30 napos feltétel nélküli tűzszünetbe egyezzen bele, és figyelmeztetett, hogy ennek elmulasztása további szankciókat von maga után. Orosz tisztviselők szerint egy ilyen szünet lehetőséget adna Kijevnek a katonai átcsoportosításra és az ellenségeskedések felújítására.
Putyin már csütörtökre felajánlotta a tárgyalások újraindítását. Zelenszkij azt mondta, hogy aznap Isztambulba utazik, és arra számít, hogy Putyin is eljön.
Witkoff hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok visszaléphet közvetítői szerepéből, ha nem történik előrelépés. „Az elnök ultimátumot adott mindkét félnek” a közvetlen tárgyalások megkezdésére – mondta.
„Úgy gondolom, ha az USA kivonul ebből a konfliktusból… az mindenki számára rossz eredmény lesz” – tette hozzá. „Rossz az európaiaknak. Rossz az ukránoknak. Nem hiszem, hogy jó az oroszoknak. Szerintem az oroszok valójában békés rendezést akarnak”.
Moszkva olyan átfogó megállapodást sürgetett, amely foglalkozik a konfliktus szerinte alapvető okaival, köztük a NATO ígéretével, hogy végül felveszi Ukrajnát, valamint Kijev diszkriminatív politikájával az orosz nemzetiségűekkel szemben.