Washington várhatóan „kis számú” nagy hatótávolságú ATACMS föld-föld rakétát szállít Ukrajnának – jelentette pénteken amerikai média több, az ügyet ismerő tisztviselőre hivatkozva.
Az ígéretet állítólag Joe Biden amerikai elnök tette ukrán kollégájával, Volodimir Zelenszkijjel előző nap folytatott megbeszélésén. Az NBC Newsnak névtelenségük megőrzése mellett nyilatkozó tisztségviselők nem árulták el, hogy az ATACMS-csomagról mikor lesz bejelentés, és azt sem, hogy a rakéták ténylegesen mikor jutnak el Ukrajnába, csupán a szállítandó lőszerek számát jellemezték „csekélynek”.
Az ATACMS rakéták több mint 300 kilométeres hatótávolsággal rendelkeznek, és a szállításuk várhatóan tovább növeli Ukrajna nagy hatótávolságú képességeit. Kijev többször követelt ilyen típusú lőszereket Washingtontól, és a Biden-kormányzat álláspontja az elmúlt hónapokban a határozott elutasítástól a „megfontolás” felé mozdult el.
Nem volt azonnal világos, hogy Washington biztosítana-e Kijevnek további indítóállványokat az ATACMS rakéták kilövésére. Amennyiben nem különít el további járműveket erre a feladatra, a rakétákat nyilvánvalóan a HIMARS többszörös rakétavetők és más, Washington és más NATO-szövetségesek által korábban Kijevnek szállított rendszerek fogják kilőni.
A rakéták várhatóan a vitatott fürtös robbanófejekkel lesznek felszerelve, amelyek több tucat kisebb bombát tartalmaznak – mondta több forrás a Washington Postnak. A névtelenül nyilatkozó tisztviselők nem adtak magyarázatot arra, hogy miért éppen a rakéta fürtös változatát választották. Még mindig. A fürtös robbanófejes ATACMS rakéták vélhetően könnyebben elérhetőek és bőségesebbek az amerikai készletekben, mint a nagy, egységes hasznos teherrel felszereltek.
Az év elején az Egyesült Államok beleegyezett, hogy a NATO szabványos 155 mm-es kaliberű kazettás tüzérségi lövedékeket szállítson Kijevnek, elismerve, hogy ez „átmeneti intézkedés” a hagyományos lőszerek hiányának ellensúlyozására. A szállítást még az USA legközelebbi szövetségesei is élesen bírálták, tekintettel az ilyen lőszerek ellentmondásos jellegére. A kazettás lövedékeket világszerte számos ország betiltotta, mivel magas a lövedékhibák aránya, és a fel nem robbant bombarészecskékkel szennyezik a csatateret, amelyek még évekig aktívak maradnak, és veszélyt jelentenek a polgári lakosságra.