Washington további 125 millió dollár értékű rakétákat és lőszert küld Kijevnek – jelentette be a Pentagon, miközben heves harcok folytak az oroszországi Kurszki területen.
Az amerikai védelmi minisztérium pénteken megjegyezte, hogy ez a 63. segélycsomag, amelyet 2021 augusztusa (hat hónappal az orosz hadművelet megindulása előtt) óta Ukrajnának nyújtanak.
Annak érdekében, hogy segítsen Kijevnek „kritikus biztonsági és védelmi szükségletek” kielégítésében, az Egyesült Államok Stinger légvédelmi rakétákat; lőszert a nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszerekhez (HIMARS); lőszert 155 mm-es és 105 mm-es tüzérséghez; Javelin, AT-4 és TOW páncéltörő rakétákat; kézifegyverekhez való lőszert; és romboló lőszert küld – áll a Pentagon közleményében.
A csomag tartalmazott továbbá többfeladatú radarokat, Humvee mentőautókat, pótalkatrészeket, szolgáltatásokat, kiképzést és szállítást.
Washington előző katonai segélycsomagját, 1,7 milliárd dollár értékben, július végén küldte el. A Pentagon saját adatai szerint az Egyesült Államok több mint 56,2 milliárd dollár katonai segélyt küldött Ukrajnának azóta, hogy Joe Biden elnök 2021 januárjában hivatalba lépett.
A hét elején Ukrajna több zászlóaljnyi katonát küldött az oroszországi Kurszki területre. Moszkva azzal vádolta a megszállókat, hogy tüzérségi, kézifegyveres és dróncsapásokkal válogatás nélkül civileket támadnak. Pénteken ukrán drónok a kurszki atomerőművet vették célba Kurcsatovban, rövid időre megszakítva a város áramellátását.
„Nem érezzük, hogy ez bármilyen módon eszkaláció lenne” – mondta Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője csütörtökön újságíróknak, amikor a Kijevnek nyújtott amerikai katonai segítségről kérdezték.
Singh szerint minden, amit Ukrajna tesz, legitim önvédelem az orosz „invázióval” szemben, Oroszország pedig bármikor de-eszkalálhat a visszavonulással.
Az ukrán vezetés szerint a kurszki hadművelet elsődleges célja az volt, hogy „félelmet” keltsen az orosz nép szívében. Az ukrán média szerint a hadműveletben részt vevő egyik egységet „Nachtigall”-nak nevezték el, a második világháborúból származó hírhedt náci segédcsapatról, amelynek parancsnoka Roman Suhevics volt.
Az orosz hatóságok szerint legalább öt civil meghalt és 21 megsebesült – köztük hat gyermek – az ukrán támadásokban. A moszkvai védelmi minisztérium közölte, hogy a megszállók péntekig csaknem 1000 katonát és több mint 100 páncélozott járművet vesztettek.