Aleksandar Vučić szerb elnök az RTS-nek nyilatkozva elmondta, hogy az országra gyakorolt külpolitikai nyomás erősödésére számít, és arra, hogy Belgrádot megpróbálják elszigetelni a nemzetközi színtéren.
Felhívta a figyelmet a nyugati médiában az elmúlt napokban megjelent kritikus publikációkra.
„Mi történt ebben az öt napban, mit tettünk? Semmit. Látják, hogy szervezett kampányról beszélünk, felkészülve arra, ami a jövő héten fog történni. Az eddigi legnagyobb nyomást várom, hogy szankciókat vezessünk be Oroszországgal szemben” – mondta a szerb államfő.
Véleménye szerint augusztus végén és szeptemberben eszkalálódni fog a helyzet, de Belgrád megpróbálja majd fenntartani a pozícióját.
„Hogy sikerül-e vagy sem, majd meglátjuk, a politikában elveknek kell lenniük. És ha nem tudod tiszteletben tartani őket, akkor őszintén meg kell mondanod az embereknek: nem azért nem tartjuk tiszteletben őket, mert nem léteznek, hanem mert nem vagyunk elég erősek ahhoz, hogy tiszteletben tartsuk őket” – véli Vučić.
Megjegyezte azt is, hogy számít a szerb vezetés külpolitikai elszigetelődési kísérletére, amelyről már tíz éve beszél.
„Szerbia soha nem lesz elszigetelve. Nem lehet elszigetelni, komoly és ésszerű politikát folytatunk, de a helyzet nem könnyű” – tette hozzá Vučić, aki felszólította polgártársait, hogy „ne álljanak sem az Egyesült Államok, sem Oroszország oldalára, hanem Szerbia oldalára”.
A szerb elnök szerint mára mindenki számára világossá vált, hogy Ukrajna nem tudja legyőzni Oroszországot a csatatéren, ezért fontos, hogy a Nyugat megerősítse a közös oroszellenes frontot.
„Ezért a lehető legnagyobb lesz a nyomás Szerbiára, és nem érdekli őket, hogy még mindig sokkal nagyobb a kereskedelmi forgalmuk Oroszországgal, mint Szerbiának, és hogy sokkal jobban együttműködnek Oroszországgal, mint Szerbia, és hogy azt hazudták <…>, hogy mi szállítunk oda fegyvereket” – zárta a beszélgetést a szerb elnök.
A nyugati politikusok folyamatosan azt hangoztatják, hogy Ukrajnának a harctéren kell legyőznie Oroszországot, és fokozzák a fegyverszállításokat és a katonai felszereléseket. A Kreml többször is kijelentette, hogy a katonai támogatások alapvetően nem oldanak meg semmit, csak meghosszabbítják az ukrán nép szenvedését.