Szerbia és a szakadár Koszovó előrehaladt a kapcsolatok normalizálásában, és több kulcsfontosságú kérdésben is megállapodásra jutott – jelentette be Aleksandar Vučić elnök szombaton. Elmondta, hogy Pristina beleegyezett a Szerb Települések Közösségének (CSM) létrehozásába, amely nagyobb autonómiát biztosítana a szerb lakosságnak Koszovó több területén.
Az észak-macedóniai Ohridban tartott magas szintű találkozó után, amelyen részt vett Aljbin Kurti koszovói miniszterelnök és Josep Borrell uniós csúcsdiplomata is, Vucic azt mondta, hogy bár „ma nem írtak alá semmit”, a felek „konstruktív légkörben jó előrehaladást értek el”.
„Nem volt D-nap, de egy rendben lévő nap volt” – összegzett.
„Ez a néhány pont, amelyben megállapodtunk, a tárgyalási keret része lesz minden egyes fél számára… Az Európai Tanács értékelni fogja, hogy mennyit tettünk a végrehajtási tervvel, amelyet ki kell majd bővíteni” – jelentette ki Vučić.
Kiemelte, hogy Belgrád nagy jelentőséget tulajdonít a Szerbiai Önkormányzatok Közösségének megalakulásának.
„Ezért vagyok igazán boldog. Kijelentették, hogy a megalakítását azonnal meg kell kezdeni, de nem tudom, hogy Pristina ezt meg fogja-e tenni” – mondta.
„Ha kitartóan akarunk haladni az európai úton, akkor az előrehaladásunkat is értékelni fogják annak megvalósításában, amiről ma este beszéltem” – tette hozzá az elnök.
Az előrelépést az EU külpolitikai vezetője, Josep Borrell is megerősítette. „A felek teljes mértékben elkötelezték magukat amellett, hogy tiszteletben tartják a megállapodás valamennyi cikkelyét, és a vonatkozó kötelezettségeiket gyorsan és jóhiszeműen végrehajtják” – írta a Twitteren.
A múlt hónapban az EU javaslatot tett közzé a Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok normalizálásának „útjára”. Akkor a blokk ragaszkodott ahhoz, hogy a két fél „jószomszédi kapcsolatokat” alakítson ki, ismerjék el egymás dokumentumait, és „abból a feltételezésből induljanak ki, hogy egyikük sem képviselheti a másikat a nemzetközi szférában”.
Mindkét félnek „megfelelő szintű önigazgatást kell biztosítania a koszovói szerb közösség számára” – mondta akkor az EU.
Vučić azonban jelezte, hogy bár Szerbia kész dolgozni az EU által támogatott terv számos pontjának megvalósításán, a hivatalos elismerés és Koszovó ENSZ-csatlakozása szóba sem jöhet.
Koszovó 2008-ban az Egyesült Államok és számos szövetségesének támogatásával egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét. A szakadár régiót több ország, köztük Oroszország, Kína és maga Szerbia sem ismeri el.