Egy grúz ellenzéki képviselő megütötte az ország kormánypártjának egyik vezető törvényhozóját, amikor az a vitatott külföldi ügynökökről szóló törvényjavaslat elfogadása mellett érvelt – derül ki a közösségi médiában hétfőn terjedő videóból.
Aleko Elisashvili, aki a Polgárok pártot vezeti, és azt állítja, hogy 2022-ben rövid ideig Ukrajnában harcolt Oroszország ellen, megütötte Mamuka Mdinaradzét, a parlamenti többség vezetőjét, a Grúz Álom párt ügyvezető titkárát.
A videón látható, amint Elisashvili a pulpitusra rohan, és arcon üti Mdinaradzét, miközben az éppen beszédet mondott. A teremben ezután heves dulakodás tör ki, amikor a törvényhozók láthatóan megpróbálják szétválasztani a verekedőket. A parlamenti ülést rövid időre felfüggesztették, és Elisashvilit a biztonságiaknak ki kellett kísérniük az ülésteremből.
A veszekedésre a „Külföldi befolyás átláthatóságáról” szóló törvénytervezet vitájának első napján került sor. Egy hasonló kezdeményezést tavaly tavasszal a képviselők elutasítottak, miután tömeges tüntetések miatt összecsapások alakultak ki a rendőrséggel.
A tavalyi törvényjavaslat előírta volna, hogy a több mint 20%-os külföldi finanszírozással rendelkező magánszemélyek és szervezetek „külföldi befolyású ügynökként” regisztráltassák magukat. Míg támogatói azzal érveltek, hogy növelné a média átláthatóságát, kritikusai „orosz mintájú törvénynek” bélyegezték.
Oroszország 2012-ben fogadott el hasonló jogszabályt. Az orosz törvényt az 1938-as amerikai Foreign Agents Registration Act (FARA) törvényhez hasonlították, amely előírja, hogy bizonyos személyek és szervezetek „külföldi ügynökként” regisztráltassák magukat. Moszkva tagadta, hogy bármi köze lenne a Grúziában javasolt intézkedéshez.
A grúz ügynöktörvényt Salome Zourabichvili grúz elnök is bírálta, aki arra figyelmeztetett, hogy a törvény kisiklatja az ország uniós csatlakozásra irányuló törekvéseit. Az amerikai Fehér Ház eközben azzal érvelt, hogy a jogszabály aláásná a szólásszabadságot és ártana Grúzia nyugati kapcsolatainak (és kiderülne, hogy kik pénzelik a tüntetőket – a szerk).
A törvényjavaslat új és régi változata között az egyetlen különbség, hogy a „külföldi befolyást gyakorló ügynök” kifejezés helyébe a „külföldi hatalom érdekeit elősegítő szervezet” kifejezés lépett.
Közben Elisashvili megpróbálta megvédeni tetteit, mondván, hogy olyat tett, amit egyetlen ellenzéki törvényhozó sem mert megtenni. „Mdinaradze teljesen szégyentelen… Oroszországba rángatnak minket, de nem fognak sikerrel járni” – idézte a helyi média, miközben arra buzdította grúz honfitársait, hogy menjenek ki és tiltakozzanak a törvényjavaslat ellen.
Mdinaradze ugyanakkor azzal vádolta Elisashvilit, hogy „tolvajként lopakodik”, hozzátéve, hogy kollégája nem viselkedik „férfiként”.