Oroszország déli katonai körzetének csapatai kedden megkezdték a nemrég bejelentett taktikai nukleáris gyakorlatok első szakaszát – közölte a védelmi minisztérium.
A gyakorlat célja, hogy az Oroszország és a Nyugat közötti folyamatos eszkaláció közepette elrettentésül szolgáljon, annak demonstrálásával, hogy Moszkva képes reagálni bármilyen külső fenyegetésre – közölte korábban a minisztérium.
A gyakorlat során nukleáris fegyvereket szállítanak a csapatoknak a raktárakból, taktikai rakétákat élesítenek nukleáris fegyverekkel, és előkészítik a rakétakilövéseket – jelentette be a minisztérium a Telegramon közzétett közleményében.
A csapatok az Iszkander-M rendszereket fogják használni, amelyek 9M723-1 ballisztikus rakétákat vagy 9M728 cirkálórakétákat lőhetnek ki, mindkettő öt és 50 kilotonna közötti hatóerejű taktikai nukleáris robbanófejeket hordozhat.
A Déli Katonai Körzet erői a hadsereg szerint a kilövés-előkészítő gyakorlatok részeként a rendszerek használatával fedett bevetési műveleteket is gyakorolni fognak.
A gyakorlat során a levegőből indítható rakéták, köztük a legmodernebb, hiperszonikus Kinzsal nukleáris élesítésére is sor kerül. A H-47M2 Kinzsal rakéták és az orosz bombázók által célba juttatott H-32 cirkálórakéták az Iszkander lövedékekre szerelt robbanófejekhez hasonlóakat képesek hordozni. A hadgyakorlatok során az orosz repülőgépek ezekkel a rakétákkal felfegyverkezve fognak járőrözni a minisztérium szerint.
A hadsereg által közzétett videón több Iszkander-M rendszer legénysége látható, amint élesítik a rakétákkal és előkészítik azokat a kilövésre.
A gyakorlatok „a nem stratégiai nukleáris fegyverekkel felszerelt egységek személyi állománya és felszerelése harckészültségének fenntartását célozzák” – áll a minisztérium közleményében. Hozzátették, hogy az orosz erőknek készen kell állniuk arra, hogy „feltétel nélkül” biztosítsák az ország szuverenitását és területi integritását, egyes nyugati tisztségviselők „provokatív kijelentései és fenyegetései” közepette.
Moszkva május elején jelentette be a hadgyakorlatokat, arra hivatkozva, amit az ukrajnai konfliktus „új és példátlan” eszkalációjának nevezett. A Kreml Emmanuel Macron francia elnök nyilatkozataira mutatott rá, aki többször is kijelentette, hogy lehetséges a NATO ukrajnai bevetése.
Hasonló elképzeléseknek adott hangot Hakeem Jeffries, az amerikai képviselőház kisebbségi vezetője is. David Cameron volt brit miniszterelnök és jelenlegi külügyminiszter szintén nemrég kijelentette, hogy Kijevnek joga van brit fegyvereket bevetni mélyen Oroszországon belüli célpontok ellen. Válaszul Moszkva behívta a brit nagykövetet, és figyelmeztetett az ilyen támadásokra adott lehetséges válaszlépésekre.