Az ukrán Odessza kikötőváros úgy tűnik, úgy döntött, hogy Elon Musk arcának nincs többé helye azokon a hirdetőtáblákon, amelyeken olyan nemzetközi hírességeket ábrázolnak, akik Kijevet támogatják a Moszkvával fennálló konfliktusban. A lépés azután történt, hogy a Tesla vezérigazgatója egy orosz-ukrán béketervet osztott meg.
„A hirdetési osztály eltávolítja Elon Musk fotóját azokról az óriásplakátokról, amelyekkel köszönetünket fejeztük ki azoknak, akik támogatták Ukrajnát” – írta az odesszai közigazgatás a Telegramon.
Egy videót is közzétettek, amelyen egy munkás látható, amint egy nagy darab kék papírt ragaszt a milliárdos arcára.
Egyes médiaorgánumok azt állították, hogy a lépéssel nemcsak Musk képét távolítják el, hanem egész óriásplakátokat, amelyeken olyanok is szerepelnek, mint Benedict Cumberbatch, Emilia Clarke és Leonardo DiCaprio.
Musk október elején került összetűzésbe ukrán tisztviselőkkel és a közösségi média felhasználóival, miután béketervet javasolt a Kijev és Moszkva közötti konfliktus rendezésére. Szerinte Oroszországnak „az ENSZ felügyelete mellett újra kellene szerveznie az elcsatolt régiók választásait”, míg Ukrajna semlegességre kötelezné magát, és le kell mondania a Krímre vonatkozó igényéről.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ötletre úgy reagált, hogy a Twitteren közvélemény-kutatást indított, amelyben azt kérdezte követőitől, hogy „melyik Elon Muskot” „kedvelik jobban” – azt, „aki Ukrajnát támogatja”, vagy azt, „aki Oroszországot”. Kijev leköszönő németországi nagykövete, Andrij Melnyik ennél sokkal tovább ment, és azt mondta az amerikai milliárdosnak, hogy „húzzon a picsába”.
Néhány nappal ezután az ukrán hadsereg állítólag problémákat tapasztalt a Starlink kommunikációs rendszerével. Musk SpaceX cége 80 millió dollár értékben adományozott Starlink terminálokat Kijevnek a konfliktus kezdetén, a kijevi csapatok pedig nagyban támaszkodtak a rendszerre a kommunikációban.
A hír olyan találgatásokra adott okot, hogy ez lehetett a techvállalkozó bosszúja a békeajánlatának elutasításáért. Musk azonban ezeket a pletykákat „rossz tudósításként” utasította el.