A Telegram vezérigazgatóját és alapítóját, Pavel Durovot egy párizsi bíróságra szállították, ahol több hírügynökség szerint döntés születik arról, hogy a múlt heti letartóztatását követően hivatalos vizsgálatot indítanak-e ellene.
Durov őrizetbe vételének határideje szerdán járt le az AFP szerint, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva. A hírek szerint most kiengedték a rendőrségi őrizetből, és átadták a bíróságnak, hogy esetlegesen vádat emeljenek ellene. A Reuters szerint a bírák döntése az ügyben helyi idő szerint este 8 óráig várható.
A közösségi médiában keringő, nem ellenőrzött videókon állítólag két szirénázó autó látható, amint elhagyja a csalás elleni irodát, ahol Durovot állítólag fogva tartották.
🚨 BREAKING: Telegram CEO Pavel @Durov taken to court in Paris.
— Cointelegraph (@Cointelegraph) August 28, 2024
Two vehicles with flashing lights seen leaving the anti-fraud office, where Durov was reportedly held. pic.twitter.com/TJSxVhA9ow
Durovot szombaton tartóztatták le, amikor leszállt egy párizsi repülőtéren, miután magángéppel érkezett Azerbajdzsánból. A francia ügyészek szerint Durovot, aki Franciaország, Oroszország, az Egyesült Arab Emírségek, valamint St. Kitts és Nevis állampolgárságával rendelkezik, a gyermekpornográfiával, kábítószer-értékesítéssel, csalással és egyéb, a platformon folytatott bűncselekményekkel kapcsolatos szélesebb körű vizsgálat részeként vették őrizetbe. Durov ellen azért is nyomozás folyik, mert állítólag nem volt hajlandó együttműködni a bűnüldöző szervek kiber- és pénzügyi bűncselekmények felderítésére irányuló erőfeszítéseivel.
Szerdán a Politico arról számolt be, hogy a francia hatóságok még márciusban elfogatóparancsot adtak ki nemcsak Pavel Durov, hanem testvére, Nyikolaj ellen is, aki a Telegram társalapítója. A lap azt állította, hogy a lépés hátterében a „Telegram szinte nem is létező együttműködése” áll számos ügyben, többek között a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatban.
Eközben a Wall Street Journal arról számolt be, hogy mielőtt Pavel Durov francia útlevelet kapott volna, ebédelt Emmanuel Macron elnökkel, aki megkérte őt, hogy a Telegram központját Párizsba költöztesse. Az orosz milliárdos azonban állítólag visszautasította.
Durov letartóztatása világszerte nagy vihart kavart, számos véleményformáló azzal vádolta Párizst, hogy fellép a szólásszabadság ellen, és olyan feltételezések is felmerültek, hogy a mágnás az Egyesült Államok utasítására került őrizetbe. Macron azonban azt mondta, hogy Durov letartóztatása „semmiképpen sem politikai döntés”, és hangsúlyozta, hogy Franciaország továbbra is elkötelezett a szólásszabadság mellett.