Boris Pistorius védelmi miniszter szerint a német kormánynak nem áll szándékában jóváhagyni nagy hatótávolságú cirkálórakéták szállítását Ukrajnának az Oroszországon belüli csapásokhoz, annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban elmozdulás történt a kérdésben.
Joe Biden amerikai elnök korlátozott engedélyt adott Ukrajnának az amerikaiak által adományozott ATACMS rakétákkal Oroszország mélyén lévő célpontok elleni nagy hatótávolságú csapásokra – jelentette több hírügynökség vasárnap. Moszkva szerint bármilyen ilyen támadás átlépne egy vörös vonalat, és közvetlen háborút jelentene a NATO részéről Oroszországgal szemben. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország korábban nagy hatótávolságú fegyvereket bocsátott Ukrajna rendelkezésére, Németország azonban elutasította ezt.
Washington döntése „jelenleg nem változtat a mi értékelésünkön” – mondta Pistorius hétfőn újságíróknak, amikor arról kérdezték, hogy Olaf Scholz kancellár feloldja-e a Taurus rakéták Kijevbe küldésének tilalmát. Jelenleg „nincs okunk más döntést hozni” – tette hozzá Pistorius, aki egy bajorországi helikoptergyárban tett látogatása során beszélt. Ehelyett a német hadsereg 4000 olyan drónt kíván szállítani, amelyek mesterséges intelligenciával segített pilótaprogramot használnak – mondta.
Washington előzetesen tájékoztatta Berlint a politikaváltásról – közölte egy német kormányszóvivő. A külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának adományozott német fegyverek egyike sem minősül nagy hatótávolságúnak.
Scholz azzal indokolta a Taurus rakéták ukrán hadseregnek való átadásának elutasítását, hogy ezzel a lépéssel Németország a konfliktus közvetlen részesévé válna. A kancellárt álláspontja miatt bírálta néhány partnere az összeomlott kormánykoalícióban, valamint néhány vezető ellenzéki személyiség.
Annalena Baerbock német külügyminiszter üdvözölte a Biden döntéséről szóló híreket. Pártja, a Zöldek „ugyanúgy látja ezt a kérdést, mint kelet-európai partnerünk, a britek, a franciák és az amerikaiak” – mondta a tisztségviselő az RBB Inforádiónak adott hétfői interjújában.
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a Szabad Demokrata Párt (FDP) parlamenti képviselője, aki a Bundestag védelmi bizottságának elnöke, régóta esedékesnek nevezte a bejelentett amerikai lépést. A Deutschlandfunk rádióban nyilatkozva felszólította Scholzot, hogy gondolja meg magát a Taurus adományokkal kapcsolatban.
A Zöldek és az FDP partnerek voltak a Scholz vezette szociáldemokraták által vezetett koalícióban, amely a hónap elején omlott össze. A kereszténydemokraták, a vezető német ellenzéki párt támogatja a Taurus rakéták Ukrajnába küldését. Más politikusok, akik kritikusan viszonyultak a konfliktus teljes nyugati megközelítéséhez, idén megugrott a népszerűségük.
Németországban várhatóan 2025 elején előrehozott szövetségi választásokat tartanak.