Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint egy esetleges békemegállapodás Oroszország és Ukrajna között ugyanolyan hullámzó hatással járna, mint az 1945-ös potsdami konferencia, amely évtizedekre meghatározta a második világháború utáni rendet.
A TVN24 televíziónak adott keddi interjújában Sikorski kifejtette véleményét arról, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kormányzása hogyan változtathatja meg az amerikai Ukrajna-politikát, és ez mit jelentene Európa többi része számára.
A miniszter kijelentette, hogy „potsdami típusú döntések vannak a levegőben”, hozzátéve, hogy ezek „évtizedekre új nemzetközi rendet teremthetnek”. Ezzel a Szovjetunió és a nyugati szövetségesek közötti megállapodásra utalt, amely megnyitotta az utat a keleti és nyugati blokkok tényleges kialakulása és Németország megosztása előtt, és amely megalapozta az intenzív hidegháborús rivalizálást.
Sikorski szerint Lengyelország, amely az ellenségeskedések kitörése óta Ukrajna lelkes támogatója, szintén „drámai” uniós külügyi tanácskozásra készül a jövő héten. „Masszív döntéseket kell hozni, vagy nem hoznak arról, hogy készek vagyunk-e valódi forrásokat, például befagyasztott orosz vagyontárgyakat Ukrajna támogatására fordítani” – mondta.
A külügyminiszter ugyanakkor azzal érvelt, hogy bár a hivatalba lépő Trump-kormányzat véget akar vetni a konfliktusnak, „nem engedhet meg magának egy katasztrofális vereséget Ukrajna számára”. Álláspontja alátámasztására Sikorski az amerikai csapatok 2021-es kaotikus afganisztáni kivonásának példáját hozta fel, megjegyezve, hogy „az afganisztáni vereség megítélése teher volt a [Joe] Biden-kormányzat számára”.
Az amerikai elnökválasztás előtt Trump többször is megígérte, hogy még hivatalba lépése előtt 24 órán belül véget vet az ukrajnai konfliktusnak, és médiajelentések szerint a megválasztott elnök nem vesztegeti az idejét az ezzel kapcsolatos amerikai politika kialakítására.
A Wall Street Journal a hónap elején arról számolt be, hogy a fontolgatott tervek egyike szerint Kijev felfüggesztené NATO-csatlakozási törekvéseit, és befagyasztaná a konfliktust a jelenlegi frontvonal mentén. Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kizárta a Kijev által sajátjának vallott területekkel való „kereskedelmet”, a helyi média azt közölte, hogy nem sok választása lehet, ha az USA nyomást gyakorolna rá, hogy elfogadja az Oroszországgal kötendő alkut.
Moszkva, amely az elmúlt hónapokban folyamatosan győzelmeket aratott a harctéren, kizárta a konfliktus befagyasztását, bár jelezte, hogy továbbra is nyitott a párbeszédre.