A lengyel hatóságok kötelezővé tették a Gazprom országon belüli eszközeinek állami kezelését – közölte a lengyel fejlesztési és technológiai minisztérium.
„A PJSC Gazprom tulajdonában lévő, szankciókkal sújtott cégnél Waldemar Buda fejlesztési és technológiai miniszter döntése alapján ideiglenes kényszerirányítást vezettek be. Ez magában foglalja a PJSC Gazprom összes részesedését az EuRoPol gáztranzitvezeték-rendszerben. Így a kritikus infrastruktúrák biztonsága garantált lesz” – áll a közleményben.
A lengyel miniszter, akit a minisztérium sajtószolgálata idézett, azt mondta, hogy a Gazprom vagyonának ideiglenes kényszer-kezelését azért alkalmazták, mert Lengyelország alkotmánya nem teszi lehetővé a vagyon elkobzását.
„Az alkotmány nem engedi meg, hogy kisajátítsuk, ezért a Belügyminisztériummal és a Közigazgatási Minisztériummal közösen bevezettük a vagyon ideiglenes kezelését” – mondta.
„A Gazprom és a lengyel PGNiG egyenként 48%-os tulajdonrésszel rendelkezik az EuRoPol Gasban, amely a Jamal-Európa gázvezeték lengyelországi szakaszának üzemeltetője.
A Jamal-Európán keresztül Lengyelország évente mintegy 10 millió köbméter gázt kapott Oroszországtól.
A Gazprom április 27-én felfüggesztette a lengyel PGNiG, valamint a bolgár Bulgargaz számára a gázexportot, mivel az új rendszer keretében nem fizették ki a rubelben történő szállítást.
Lengyelország korábban kényszerintézkedést rendelt el a Novatek Green Energy cseppfolyósított földgáz- és propán-bután szállító vállalat ellen, amely április óta lengyel nemzeti szankciók hatálya alatt áll.
Idén tavasszal Lengyelország 50 orosz magánszemély és szervezet, köztük a Gazprom, a Novatek, az Akron, a Fosagro, a Go Sport, a Kaspersky Lab, Oleg Deripaszka, Mihail Fridman, Mihail Gucarjev, Vjacseszlav Kantor, Jevgenyij Kaszperszkij, Igor Szecsin és Viktor Vekszelberg ellen vezette be saját szankcióit.