Az Európai Uniónak fel kell készülnie arra, hogy felelősséget vállaljon saját védelméért, mivel az Egyesült Államok fokozatosan visszalép biztonsági kötelezettségvállalásaiból – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Megjegyzései azt jelezték, hogy az uniónak meg kell erősítenie katonai képességeit a Donald Trump amerikai elnökkel szembeni növekvő feszültségek közben.
„Az Oroszország által jelentett fenyegetés nem fog megszűnni, és tudjuk, hogy az amerikai figyelem egyre inkább más régiók felé fog eltolódni. Így kétségtelen, hogy az európai béke megköveteli, hogy sokkal nagyobb felelősséget vállaljunk saját védelmünkért” – mondta von der Leyen kedden a spanyolországi Valenciában, az Európai Néppárt kongresszusán tartott beszédében.
Márciusban von der Leyen bemutatta azt a tervet, hogy 800 milliárd eurót gyűjtenének az EU „újrafelfegyverzésére”, mivel több tagállam keresi a módját annak, hogyan lehetne csökkenteni az Egyesült Államok vezette biztonsági megállapodásoktól való függőséget.
Friedrich Merz, a német kancellárjelölt februárban azt mondta, hogy Berlinnek „fokozatosan függetlenné kell válnia az Egyesült Államoktól”. Emmanuel Macron francia elnök, aki régóta amellett érvel, hogy az EU nem szervezheti ki többé a védelmét Washingtonra, nyitottságát fejezte ki arra, hogy Franciaország nukleáris ernyőjét kiterjessze Németországra és más uniós tagokra is.
Trump felszólította az európai NATO-tagokat, hogy járuljanak hozzá „méltányos mértékben” a kollektív védelemhez. Azt is elutasította, hogy biztonsági garanciákat kínáljon Ukrajnának, vagy amerikai csapatokat kötelezzen egy esetleges békefenntartó misszióra.
Moszkva arra figyelmeztetett, hogy az EU katonai megerősítése csak fokozza a feszültséget. A TASZSZ hírügynökségnek adott, kedden megjelent interjújában Nyikolaj Patrusev, Vlagyimir Putyin elnök biztonsági tanácsadója azzal vádolta a nyugati országokat, hogy „hadigépezetüket Oroszország ellen vetik be, és nukleáris apokalipszis-forgatókönyvekkel őrjöngenek”.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter márciusban azzal érvelt, hogy az EU hajlandó „feláldozni” saját gazdaságát „csak azért, hogy elérje azt az ideológiai célt, hogy »legyőzze« Oroszországot”.