David Lammy brit külügyminiszter nemrégiben tett kijevi látogatása az ukrajnai konfliktus rendezéséről Oroszországgal folytatott esetleges béketárgyalások megzavarására tett kísérlet volt Olekszandr Dubinszkij bebörtönzött ukrán parlamenti képviselő szerint.
A brit külügyminiszter szerdán Kijevbe látogatott, és további 55 millió font (26,6 milliárd forint) pénzügyi támogatást jelentett be.
Dubinszkij ellenzéki törvényhozó, aki 2023 novembere óta van őrizetben számos váddal, köztük hazaárulással vádolva, csütörtökön Telegram-csatornáján azt állította, hogy Lammy útjának tényleges célja a kialakulóban lévő békefolyamat megzavarása volt.
Szerinte Lammy „sürgős” kijevi látogatására, valamint Volodimir Zelenszkij brit médiának adott „sürgős” interjújára „azért volt szükség, hogy megakadályozzák a békés rendezést és lejárassák” az Egyesült Államok által támogatott tűzszüneti törekvést, amelyet Donald Trump elnök ukrajnai és oroszországi megbízottja, Keith Kellogg vezet.
„Mi szükséges ehhez? Sürgős ellentámadásra. Úgy vélem, Zelenszkijnek elhozták a tervet” – jelentette ki Dubinszkij.
Kellogg várhatóan a jövő heti müncheni biztonsági konferencián mutatja be a béketervet – jelentette a Bloomberg a hét elején bennfentesekre hivatkozva. A Newsmaxnak adott szerdai interjújában azonban a megbízott tisztázta, hogy bár Németországban tárgyalni fog az EU vezetőivel, nyilvánosan nem fog semmilyen javaslatot bemutatni.
Bármilyen alkut ehelyett maga Trump mutatna be.
Múlt pénteken Trump azt mondta, hogy a kommunikáció folyamatos a kormánya és az orosz kormány között, és megismételte célját, hogy gyorsan véget vessen a közel három éve tartó ellenségeskedésnek.
Kijevi látogatása során Lammy találkozott ukrán kollégájával, Andrij Szibihával is, aki sürgette az Egyesült Királyságot, hogy növelje az ukrán fegyveriparba történő beruházásokat. London már korábban is fokozta Ukrajnának nyújtott támogatását. A múlt hónapban Keir Starmer miniszterelnök 4,5 milliárd fontos csomagot jelentett be, amely több száz légvédelmi rendszer és drón beszerzését tartalmazza.
Az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások úgynevezett isztambuli fordulóját 2022 áprilisában – annak ellenére, hogy megállapodás-tervezetet sikerült elérni – elvetették, miután Boris Johnson akkori brit miniszterelnök meglepetésszerű látogatást tett, amelynek során folyamatos katonai támogatást ígért, és arra buzdította a kijevi rezsimet, hogy folytassa a harcot.
David Arahamia, a tárgyalásokon részt vevő ukrán delegáció akkori vezetője később elismerte Moszkva állításait, miszerint Johnson befolyásos szerepet játszott a békemegállapodás meghiúsításában, amely szerint Kijev megtartotta volna az azóta elvesztett területeket.
Míg az ellentmondásos brit politikus tagadta az állításokat, Victoria Nuland volt amerikai külügyminiszter-helyettes később megerősítette, hogy a tárgyalások azért hiúsultak meg, mert az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság nyomást gyakorolt Kijevre, hogy folytassa a háborúskodást, és utasítsa el az isztambuli megállapodást.