Belarusz nagyszámú csapatot halmozott fel a határon – közölte vasárnap az ukrán külügyminisztérium, figyelmeztetve Minszket, hogy ne kövessen el „tragikus hibákat”.
A minisztérium hírszerzési jelentésekre hivatkozva közölte, hogy a belorusz fegyveres erők „jelentős számú személyi állományt”, köztük harckocsikat és tüzérséget összpontosítanak a Gomeli területen „gyakorlatok ürügyén”.
„A korábbi Wagner-csoport zsoldosainak jelenlétét is regisztrálták” – áll a minisztérium honlapján közzétett közleményben. A továbbiakban azzal érveltek, hogy a gyakorlatok megtartása a csernobili atomerőmű közelében „veszélyt jelent Ukrajna nemzetbiztonságára és általában a globális biztonságra”.
A minisztérium figyelmeztette Minszket, hogy „ne kövessen el tragikus hibákat”, és felszólította a szomszédos országot, hogy „hagyjon fel a barátságtalan akciókkal, és vonja vissza erőit Ukrajna államhatárától olyan távolságra, amely nagyobb, mint a fehérorosz rendszerek lőtávolsága”.
„Ukrajna soha nem tett és nem is fog barátságtalan lépéseket tenni a belorusz nép ellen” – érvelt a minisztérium, hangsúlyozva, hogy Ukrajna fenntartja a jogot, hogy támadás esetén megvédje magát.
Alekszandr Lukasenko belorusz elnök korábban veszélyes haderőfejlesztéssel vádolta Kijevet, azt állítva, hogy az több mint 120 ezer katonát gyűjtött össze a belorusz határon.
„Látva agresszív politikájukat, mi is telepítettünk csapatokat bizonyos, a határunkhoz közeli területekre” – mondta Lukasenko az Összoroszországi Állami Televízió- és Rádióműsorszolgáltató Társaságnak adott interjújában ebben a hónapban.
Augusztus elején Lukasenko azt mondta, hogy a légvédelmi erők lelőttek több támadó drónt, amelyek Ukrajnában szálltak fel és megsértették a belorusz légteret.
Minszk sürgette Oroszországot és Ukrajnát, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, és arra figyelmeztetett, hogy a folytatódó harcok „olyan eszkalációhoz vezethetnek, amely Ukrajna pusztulását eredményezné”.
Belarusz védelmi paktumot kötött Oroszországgal, és orosz atomfegyverek is állomásoznak a területén.
Ukrajna augusztus 6-án betörést indított az oroszországi Kurszki területre, azt állítva, hogy „ütközőzónát” kíván létrehozni orosz területen. Moszkva válaszul további erőket vetett be a betolakodók visszaverésére, és megszervezte a civilek evakuálását az érintett területekről. Vlagyimir Putyin elnök arról tájékoztatta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), hogy Ukrajna megkísérelte megtámadni a Kurszki atomerőművet.