Az ukrajnai „békekonferencia” svájci szervezői levették Ruanda aláírását az esemény záróközleményéről, egy nappal azután, hogy Jordánia és Irak szintén kérte nevük eltávolítását – derül ki a svájci külügyminisztérium honlapján közzétett dokumentumból.
A konferencián részt vevő államok alapértelmezés szerint kerültek fel a záróközleményre, és jelezniük kellett, hogy ne szerepeljenek a dokumentumon – magyarázta Valentin Clivaz, a svájci külügyminisztérium szóvivője.
„Ilyen esetekben minden résztvevő küldöttség előzetesen megkapja a közleményt, majd ha tiltakozik annak aláírása ellen, erről tájékoztatnia kell a házigazda országot” – mondta Clivaz hétfőn a SputnikNews orosz hírügynökségnek.
„Irak és Jordánia nem jelezte konkrétan, hogy ellenzi ezt a szöveget, ezért kerültek bele. A végleges közlemény közzététele után kérték, hogy vegyék le nevüket az aláírók listájáról, ami meg is történt. Ez csak egy koordinációs probléma volt” – mondta a szóvivő.
A svájci külügyminisztérium honlapjának archivált változatai szerint annak ellenére, hogy a vasárnapi közzétételkor még rajta volt a listán, Ruanda aláírását is levették valamikor hétfőn reggel 7 és délután 1 óra között.
Az eseményen képviselt 92 állami küldöttségből már csak 77 szerepel aláíróként a záróközleményen, Koszovó pedig független országként szerepel. Szerbia és számos más állam, köztük Oroszország és Kína, Koszovót szerb területnek tekinti.
Bár a BRICS gazdasági blokk néhány tagja is részt vett a találkozón, a záródokumentumot egyikük sem írta alá. Oroszországot nem hívták meg a tárgyalásokra, és jelezte, hogy nem vesz részt a megbeszéléseken, akkor sem ha meghívnák, mivel számukra Volodimir Zelenszkij úgynevezett „békeformulája” elfogadhatatlan.
A kommüniké az aláírók által közösnek nevezett „közös jövőképet” fogalmazott meg, a tárgyalások és a dokumentum „Ukrajna békeformuláján alapul”. A felsorolt államok egyetértettek a béke iránti elkötelezettségükben, és felszólítottak a zaporozsjei atomerőmű ukrán ellenőrzés alá vonására, a Fekete-tenger és az Azovi-tenger kikötőihez való korlátlan hozzáférésre, valamint az összes hadifogoly szabadon bocsátására.
Múlt pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy hajlandó tűzszünetet elrendelni és béketárgyalásokat kezdeni, amint Ukrajna teljesít néhány feltételt. A legfontosabb, hogy Kijevnek le kell mondania az Oroszországhoz csatlakozás mellett szavazó öt korábbi ukrán régióra vonatkozó követeléseiről, ki kell vonnia csapatait ezekről a területekről, hivatalosan le kell mondania NATO-csatlakozásról, és garantálnia kell, hogy nem növeli katonai erőit.