Ukrajnának „sok problémával” kell szembenéznie, ha nem hajlandó átadni az Egyesült Államoknak természeti erőforrásai nagy részét – figyelmeztetett Donald Trump amerikai elnök.
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető még októberben vetette fel először az ötletet, hogy Washington hozzáférjen országa ritkaföldfém ásványkincseihez. E hónap elején Trump azt mondta, hogy folytatni fogja a tervet, és „500 milliárd dollárnak megfelelő” értékű természeti erőforrásokat követelt, kárpótlásul az Ukrajnának a konfliktus során nyújtott példátlan segítségért.
Pénteken a Fehér Házban újságíróknak nyilatkozva Trump kijelentette, hogy „vagy aláírunk egy megállapodást, vagy sok probléma lesz [Ukrajnával]”. Az amerikai elnök hozzátette, hogy a megállapodásra „remélhetőleg a következő meglehetősen rövid időn belül sor kerül, és Washington négy-ötszáz milliárd dollárt kap vissza”.
Trump bírálta elődjét, Joe Bident az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatások miatt, mondván, hogy „csak pénzt adott nekik… Kincseinket költjük… egy olyan országra, amely nagyon-nagyon messze van”. Ezzel szemben Trump azt állította, hogy az európai országok visszakapják a Kijevnek nyújtott segélyt, mivel az „hitel formájában” van.
A The Economist névtelen forrásokra hivatkozó értesülése szerint Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a múlt heti kijevi látogatásán mindössze egy órát adott Zelenszkijnek, hogy beleegyezzen a javaslatba. Az ukrán vezető elutasította a megállapodás aláírását.
A múlt hétvégi müncheni biztonsági konferencián Zelenszkij újságíróknak azt mondta, hogy „valamiféle biztonsági garanciák és valamilyen befektetés közötti kapcsolatot” keres.
Az Associated Press egy meg nem nevezett tisztviselőt idézett, aki a megállapodást jelenlegi formájában „gyarmati jellegűnek” minősítette.
Hétfőn a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, Brian Hughes azzal vádolta Zelenszkijt, hogy „rövidlátó azzal a kiváló lehetőséggel kapcsolatban, amelyet a Trump-kormányzat nyújtott Ukrajnának”.
Az oda-vissza üzengetések közepette egy magas rangú ukrán törvényhozó csütörtökön azt állította, hogy az Egyesült Államok leállította a fegyvereladásokat Kijevnek.
Szombaton a Reuters névtelen forrásokra hivatkozva azt állította, hogy az Egyesült Államok azzal is fenyegetőzött, hogy blokkolja az ukrán hadsereg hozzáférését Elon Musk Starlink nevű műholdas internetes termináljához, ha az ukrán hadsereg tovább áskálódik az ásványi anyagokkal kapcsolatos üzletben.
A Világgazdasági Fórum 2024-es jelentése szerint Ukrajna óriási potenciállal rendelkezik a kritikus nyersanyagok tekintetében, amely alapvető fontosságú lehet a védelem, a technológiai ágazat és a zöld energia számára. Ezen erőforrások nagy része azonban az Oroszországhoz 2022-ben csatlakozott Donyecki és Luganszki Népköztársaságokban található.