Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy Scott Bessent pénzügyminisztert Ukrajnába küldi. Az utazás, amelyre akár már ezen a héten sor kerülhet, különböző médiajelentések szerint magában foglalja majd a Kijevnek nyújtandó segélyekért cserébe ritkaföldfém ásványi anyagokról szóló lehetséges üzletről szóló megbeszéléseket.
Trump nemrégiben azt követelte, hogy Kijev biztosítsa „Amerika 300 milliárd dolláros” segélyének megtérülését azáltal, hogy kritikusfontosságú ásványi anyagokkal látja el az Egyesült Államokat. A Fox Newsnak hétfőn azt mondta, hogy „ostobaság” lenne kézzelfogható előnyök nélkül tovább finanszírozni Ukrajnát.
A ritkaföldfémeknek, amelyek nélkülözhetetlenek az elektromos járművekben, okostelefonokban, rakétarendszerekben és más fejlett elektronikai eszközökben az energiát mozgássá alakító mágnesek előállításához, nincs életképes helyettesítőjük, és a következő években várhatóan jelentősen megnő a keresletük.
Bessent lesz a Trump-kormányzat első kabinetszintű tisztviselője, aki Kijevbe látogat.
A Truth Social oldalon kedden közzétett bejegyzésében Trump közölte, hogy Bessent elküldi, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán vezetővel, kijelentve, hogy a Moszkva és Kijev közötti konfliktusnak „hamarosan véget kell vetni és véget is fog vetni”.
Trump továbbá azt állította, hogy az Egyesült Államok „dollármilliárdokat költött globálisan, és csak keveset tudott felmutatni”.
Bár Trump nem határozta meg Bessent utazásának időpontját, a Bloomberg és a Reuters jelentése szerint erre még ezen a héten sor kerül az előzetes tárgyalások miatt.
Zelenszkij nyitottságot jelzett egy ilyen megállapodásra, de elismerte, hogy annak, amit ukrán ritkaföldfémként említ, közel fele Oroszország által ellenőrzött területeken található. Azt mondta, hogy Kijev támogatóinak segíteniük kell az orosz erők kiszorításában az ásványkincsekben gazdag területekről, mielőtt bármilyen beruházásra sor kerülhetne.
Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása előtt az ország rendelkezett Európa legnagyobb titán- és lítiumkészleteivel, amelyek kritikusak a hadiipar és az energiaipar számára. A Forbes szerint Ukrajna teljes, mintegy 14,8 billió dolláros ásványkincsvagyonából mintegy 7 ezer milliárd dollár a Donbassz donyecki és luganszki régiójában található.
Ez a két régió azonban 2014-ben, a Nyugat által támogatott kijevi Majdan puccsot követően kikiáltotta függetlenségét Ukrajnától, majd később Oroszországhoz csatlakoztak.
Trump követelése heves bírálatokat váltott ki, többek között Olaf Scholz német kancellár részéről, aki szerint „nagyon önző dolog” lenne Ukrajna forrásait a védelmi támogatás finanszírozására fordítani.
Az amerikai vezető a konfliktus gyors megoldására szólított fel, jelezve a Moszkva és Kijev közötti esetleges béketárgyalások lehetőségét. Állítólag megbízta ukrajnai különmegbízottját, Keith Kelloggot, hogy 100 napon belül tárgyaljon a rendezésről.
A tervről azonban nem hoztak nyilvánosságra konkrét részleteket. Moszkva nyitottságát fejezte ki a tárgyalásokra, de ragaszkodik ahhoz, hogy a tárgyalásoknak egyenlő és kölcsönösen elfogadható feltételeken kell alapulniuk, amelyek tükrözik a helyi realitásokat és Oroszország nemzeti érdekeit.
A Bloomberg szerint Kellogg azt tervezi, hogy a következő hetekben bemutatja Trumpnak a konfliktus lezárására irányuló lehetséges stratégiákat.