Több mint három évtized után hivatalosan is megkezdte működését a Burkina Faso-i orosz nagykövetség. A csütörtöki lépés mindössze öt hónappal azután történt, hogy Vlagyimir Putyin elnök és a nyugat-afrikai ország ideiglenes vezetője, Ibrahim Traore júliusban tárgyalt a diplomáciai kapcsolatok megerősítéséről.
A misszió újranyitása azt mutatja, hogy az orosz-burkina fasoi együttműködés „jó úton halad” – mondta Jean Marie Traore Karamoko, Ouagadougou külügyminisztere, aki előző nap találkozott Alekszej Szaltykovval, Moszkva elefántcsontparti (Cote d’Ivoire) nagykövetével.
„Ez lehetővé teszi a Burkina Fasóba akkreditált orosz nagykövet számára, hogy megszilárdítsa a két ország között már elért eredményeket, valamint hogy további perspektívákat nyisson a Burkina Faso és az Oroszországi Föderáció közötti együttműködés megerősítése irányába” – tette hozzá Karamoko a Burkina24 helyi hírportál szerint.
Oroszország 1992-ben zárta be diplomáciai képviseletét Burkina Fasóban, és az egykori francia gyarmat 1996-ban zárta be a moszkvai képviseletét, állítólag pénzügyi nehézségek miatt. Ouagadougou azonban 2013-ban újra megnyitotta oroszországi nagykövetségét. Azóta az elefántcsontparti orosz nagykövetség felel a Burkina Fasóval való kapcsolatokért.
Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök augusztusban utasítást adott ki Moszkva Egyenlítői-Guineában és Burkina Fasóban lévő nagykövetségeinek újranyitásáról, miután Putyin elnök a közelmúltban Szentpéterváron tartott Oroszország-Afrika csúcstalálkozón kijelentette, hogy ezt tervezi. Elmondása szerint ez jelentősen erősítené Oroszország partnerségét az afrikai országokkal különböző területeken, többek között a politika, a gazdaság, a humanitárius tevékenység, a kultúra és a turizmus területén.
Miközben Franciaország azzal vádolta Oroszországot, hogy dezinformációt terjeszt Afrikában, különösen Burkina Fasóban és Maliban, ahol Párizs katonai kudarcokat szenvedett, Ouagadougou stratégiai szövetségesként üdvözölte Moszkvát. Májusban Ibrahim Traore, aki tavaly szeptember óta kormányozza a Száhel-övezet országát, miután puccsal leváltotta az előző katonai kormányt, majd kiutasította a francia csapatokat, kijelentette, hogy „elégedett” az Oroszországgal fenntartott őszinte kapcsolatokkal.
Szaltykov, aki az új nagykövet kinevezéséig továbbra is a burkina fasói missziót vezeti, korábban elutasította azokat a francia állításokat, amelyek szerint Moszkva „rabló projektet” folytat a kontinensen, és amelyek a nyugati országoknak az afrikai államokkal való együttműködésre vonatkozó neokolonialista megközelítését tükrözik.
Közben a következő napokban várhatóan orosz élelmiszersegély érkezik Ouagadougouba – jelentette be a követ a burkinai tisztségviselőkkel folytatott szerdai találkozón. Szomália a hónap elején 25 ezer tonna humanitárius búzát kapott Oroszországtól, mivel Moszkva vállalta, hogy az év végéig hat, élelmiszerhiánnyal küzdő afrikai országnak nyújt segítséget.