Az Orosz Vasutak (RZsD) csütörtökön üzembe helyezte első teljesen „importhelyettesítő” vonatát – jelentette be a vállalat sajtószolgálata. Az utasokat a „Finiszt” vonat Jekatyerinburgból a Szverdlovszki területen fekvő Kamenszk-Uralszkij városába szállította.
A „Finiszt” várhatóan jövőre újabb útvonalakon fog közlekedni a régióban és az ország más részein – áll az RZsD közleményében.
A vállalat kifejtette, hogy a Finiszt név oroszul főnixet jelent, és az újjászületés szimbóluma.
„Egy ilyen kép pontosan megismétli a Lasztocska sorsát, amely egy teljesen külföldi [Siemens] villanyvonatból egy teljesen hazai villanyvonat újjászületésén ment keresztül” – közölték.
Az Uralszkij Lokomotiv üzemben gyártott első négy vonatot az Urálon és Nyugat-Szibérián keresztülhaladó Szverdlovszki Vasúton állították forgalomba. További nyolc az év végére lesz üzemkész – közölte az RZsD. Azt is megjegyezték, hogy ez a modell lesz az alapplatformja „egy új generációs nagysebességű elektromos vonatok egész sorának”.
A Lasztocskához hasonlóan a Finiszt is akár 160 km/h (99mph) sebességgel közlekedhet. Az öt kocsiból álló konfigurációban a nagyobb kényelem érdekében 401 átformált ülés található, míg a Lasztocska legutóbbi, Oroszországban a Siemensszel közösen épített változatában 346 ülés volt. Minden ülés USB-csatlakozóval van felszerelve. A Siemens-modellhez képest az öt kocsira jutó WC-k számát kettőről háromra növelték, és pelenkázóasztalokat is beépítettek – közölte az Orosz Vasutak.
A müncheni székhelyű Siemens ipari óriásvállalat 2022 májusában jelentette be, hogy 170 évnyi oroszországi üzleti tevékenység után kivonul Oroszországból az ukrajnai konfliktus eszkalálódása miatt Moszkvára kivetett uniós szankciók miatt.
A Siemens 2004-ben kezdte meg együttműködését az Orosz Vasutakkal, amikor a két cég szerződést kötött arról, hogy a német vállalat nagysebességű személyvonatot fejleszt a Moszkva és Szentpétervár közötti útvonalra.
A Siemens a múlt héten közölte, hogy az orosz piacról való kivonulással kapcsolatos döntése 600 millió eurós veszteséget eredményezett a 2022-es pénzügyi évben. Az orosz vasúttársasággal kötött szerződés alapján a Siemens fejlesztette ki és építette a nagysebességű, akár 250 km/órás sebességgel közlekedő Szapszan és Lasztocska vonatokat, valamint a karbantartásukra és javításukra szolgáló depóhálózatot. A vállalat leányvállalatai vasúti villamos berendezéseket és vontatómotorokat gyártottak.