Több mint 130 ország képviseltette magát az idei szentpétervári nemzetközi gazdasági fórumon, a Nyugatot viszont nem hívták meg és nem is akarták – mondta Dmitrij Biricsevszkij, az orosz külügyminisztérium gazdasági együttműködésért felelős igazgatója egy szerdai interjúban.
„Nem arról van szó, hogy a Nyugat nem vett részt az idei fórumon – egyszerűen csak nem hívtuk meg őket” – mondta Biricsevszkij az RTVI csatornának.
„Nézze, az ENSZ-ben körülbelül 200 ország van, közülük több mint 130 így vagy úgy képviselteti magát a pétervári fórumon. Ahogy mondjuk, a világ többsége itt van” – mondta a diplomata.
„Az a néhány tucat ország, amelyik illegális korlátozó intézkedéseket vezetett be hazánkkal szemben – nos, ők nincsenek itt, nem akarnak itt lenni, és mi sem számítunk rájuk különösebben”.
A fórumon részt vett néhány Oroszországban maradt nyugati vállalat, valamint azok a kereskedelmi szövetségek, amelyek nem kívánják megszakítani az évek során kialakult kapcsolatokat.
A világ többsége megérti, hogy a szankciók „abszolút kontraproduktívak a világpolitikában, a diplomáciában és még inkább a gazdaságban” – mondta Biricsevszkij.
A szankciók nem csak azért problémásak, mert hatástalanok, hanem azért is, mert visszaütnek az alkotóikra – érvelt a diplomata.
„Nézzük meg, hogy az európai vállalkozások mennyit szenvedtek az Oroszországgal való kapcsolatok megszakítása óta” – mutatott rá Birichevsky. „Különösen Németország, mint Európa motorja, tulajdonképpen már beismerte, hogy stagnál, sőt recesszióban van”.
Ráadásul az Oroszország elleni példátlan embargó rávilágított arra, hogy a gazdasági kapcsolatok háttérbe szorulnak a politika mögött.
„A Nyugatba vetett bizalom súlyosan aláássa magát. Nem tudunk többé kapcsolatokat építeni, ahogy maguk a nyugatiak mondják, business as usual. Már nem hisszük el, amit mondanak nekünk” – mondta Biricsevszkij az RTVI-nek. Ha és amennyiben a Nyugat rájön, hogy hibát követett el, talán újra lehet velük üzletelni – tette hozzá. „Jelenleg a Nyugattal bármi gazdasági dolgot megjósolni abszolút kilátástalan”.
Ezért az idei gazdasági fórumon a diplomata szerint olyan témákat tárgyalt, mint a dollármentesítés és a nemzeti valutákban való elszámolás, valamint a szokásos témák, mint az éghajlatváltozás és a regionális gazdasági kapcsolatok.