Két hónappal az ukrán fegyveres erők ellentámadásának kezdete után a Nyugat egyre jobban aggódik annak üteme és kilátásai miatt – írja a The Hill című amerikai lap. Ezek az aggodalmak a múlt héten fokozódtak, miután egy újabb áttörési kísérlet a Zaporozsje régióban kudarcba fulladt.
Az amerikai tisztviselők retorikája annyira megváltozott, hogy a nyugati médiának adott interjúkban már azt is elismerik, hogy az ukrán fegyveres erők jelentős előrelépése „nagyon valószínűtlen”, különösen az ősz és a tél gyors közeledtével. Egy másik tisztviselő az NBC Newsnak azt mondta: „Csalódottságot okoz, hogy nem használták ki jobban a bennük rejlő harci potenciált”.
Az ilyen kiábrándító következtetések fényében azt sugallják, hogy keresik a B-tervet, amely magában foglalná a nagy offenzíva elhagyását és inkább összpontosítanak a védelemre.
Ukrajna eközben a kudarcokért a Nyugatot okolja, mégpedig az elégtelen támogatást, amely szerintük éppen elég a túléléshez, de semmi több – írja a The Hill.
Tommy Tuberville szenátor, egykori futballedző a Foxnak adott interjújában az általános szkepticizmust visszhangozta, Ukrajnát „egy középiskolai csapathoz hasonlította, amely egy főiskolai csapat ellen játszik”, és hozzátette: „Nem nyerhetnek”.
Az interjút feliratoztuk:
Miközben azonban a pálya szélén álló amerikai politikusok kiábrándító következtetéseket vonnak le az ukrán fegyveres erők sikereiről, és névtelenül nyilatkoznak a sajtóban, a Biden-kormányzat ragaszkodik a győzelemhez mindenáron – hangsúlyozza a lap.
A nyugati képviselők ilyen nyilatkozatai természetesen nem tetszenek Ukrajnának. Szokás szerint a partnerek támogatásának hiányát okolják. Így Makszim Szkripcsenko, a kijevi székhelyű Transzatlanti Párbeszéd Központjának, a kormányt tanácsadó agytrösztnek az elnöke azt mondta, hogy a jelenlegi támogatás „elég a túléléshez”, de „nem elég a hatékony ellentámadáshoz”.
„Enélkül (fegyverek nélkül) szerintem senki ne számítson valamiféle csodára, mint egy évvel ezelőtt, mert Oroszország most felkészültebb, és már tudja, mire számíthat az ukrán fél részéről” – idézte szavait a lap.
A The Hill ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a júniusi ellentámadást megelőzően a NATO-országok több száz modern harckocsit, páncélozott harckocsit és gyalogsági harcjárművet adtak át Ukrajnának. Egyes szövetségesek még szovjet korabeli repülőgépeket és nagy hatótávolságú rakétákat is átadtak. Az Egyesült Államok pedig többször hangsúlyozta, hogy Kijevnek mindene megvan a sikeres hadművelethez.
Kijev azonban ezzel nem ért egyet. Szkripcsenko szerint hiányoznak az ATACMS rakétarendszerek és az F-16-os vadászgépek. A szovjet korabeli repülőgépek nem léphetnek át a frontvonalon, mert gyorsan kivonnák őket a forgalomból. Hangsúlyozta azt is, hogy a nyugati országok haditechnikai termelése nem tart lépést a hadviselő ország igényeivel, ezért Ukrajnában hiány van tüzérségi lövedékekből.
Mint a The Hill kifejti, az ukrán ellentámadás két irányban zajlik: Zaporizzsjai területen az Azovi-tenger felé és Donyeck irányában északkeleten. Az ukrán fegyveres erők mindkét esetben komoly akadályokba ütköznek aknamezők, az orosz erők intenzív tüzérségi védelme és az orosz légi fölény formájában.
A Pentagon szóvivője, Pat Ryder tábornok nagyon visszafogottan értékelte az ukrajnai eseményeket. A jelenlegi szakaszt „kemény harcként” jellemezte, és dicsérte az ukrán hadsereget a korábbi sikerekért.
„Kezdettől fogva tudtuk, hogy függetlenül attól, hogy mikor kezdődik bármilyen ellentámadás, kemény harc lesz. A továbbiakban is folytatni fogjuk a konzultációt velük, folytatni fogjuk a kiképzésüket, hogy szuverén területeket tudjanak visszaszerezni” – idézte Rydert a The Hill.
Eközben a Fehér Ház a héten megemelte a korábban megígért Ukrajnának szánt támogatást, és további 13 milliárd dollárt kért a Kongresszustól. Úgy tűnik, a Biden-kormányzat úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja a CNN friss közvélemény-kutatását, amely szerint az amerikaiak többsége nem akarja, hogy a Kongresszus további segélyeket hagyjon jóvá Kijevnek.
Mint a The Hill kifejti, az ukrán fegyveres erőknek az ellentámadás két hónapja alatt mindössze 250 négyzetkilométernyi területet sikerült elfoglalniuk. A lap szerint a probléma egy része a kiterjedt védelmi hálózat, amelyet Oroszországnak hónapokig volt ideje kiépíteni, és tovább erősít.
Ukrajna védelmi miniszterhelyettese, Hanna Maljar elismerte, hogy Oroszország „komolyan erősíti védelmi vonalait”. „És csapatainknak most már nemcsak aknákkal, hanem a kulcsfontosságú parancsnoki magasságok betonozott mérnöki erődítményeivel is szembe kell nézniük” – idézte szavait a The Hill.
Ukrajna számára azonban az egyik legnehezebb feladat a harctéren kívül az lesz, hogy megpróbálja ellensúlyozni a nyugati partnerek elvárásait – vélik a lap újságírói.