Irán és Oroszország hivatalosan is áttért a nyugati SWIFT pénzügyi elszámolási rendszerről a közvetlen bankközi átutalási mechanizmusra – közölte az iráni központi bank (CBI) helyettes vezetője.
Mohszen Karimi vasárnap az iráni állami televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a rendszer lehetővé teszi a két ország vállalatai számára, hogy a dollár vagy az euró használata helyett saját nemzeti valutájukban kereskedjenek – jelentette a FARS hírügynökség.
„Összekötöttük a két ország pénzügyi üzenetküldő hálózatát” – magyarázta.
„Ez azt jelenti, hogy a két ország bankjainak többé nincs szükségük Svájcra ahhoz, hogy kommunikáljanak egymással, és a két ország kereskedelmi bankjai brókerkapcsolatokat létesíthetnek egymással. Az [iráni] exportőr most már rialban számlázhat az orosz félnek, és pénzt kaphat tőlük az iráni orosz bankokon keresztül” – tette hozzá Karimi, megjegyezve, hogy a rendszer lehetővé teszi az orosz rubelben történő fizetéseket is.
A belgiumi székhelyű SWIFT egy nagy biztonságú banki üzenetküldő rendszer, amely lehetővé teszi a pénzügyi átutalásokat világszerte. Bár számos országnak van saját üzenetküldő rendszere, a legtöbb globális tranzakciót még mindig a SWIFT-en keresztül bonyolítják le. Tavaly az ukrajnai konfliktushoz kapcsolódó szankciók részeként kulcsfontosságú orosz bankokat kapcsoltak le a hálózatról.
A nyugati korlátozások arra kényszerítették Oroszországot, hogy a SWIFT alternatívájaként aktívan népszerűsítse hazai fizetési rendszerét, az SPFS-t, amelyet először akkor vezettek be, amikor az USA 2014-ben szankciókkal sújtotta az országot. A rendszernek, amely megkönnyíti a bankok közötti belföldi és nemzetközi pénzügyi üzenetküldést, a tavalyi év első felében 514 résztvevője volt, köztük 15 ország 131 külföldi szervezete.
Irán és Oroszország egyaránt a nyugati szankciók célpontja. Az országok először 2022-ben jelentették be, hogy tervezik a nyugati valuták elhagyását a kölcsönös elszámolásokból és alternatív pénzügyi rendszerek használatát a kereskedelemben. A múlt hónap végén a központi bankjaik vezetőinek találkozóján Teherán és Moszkva aláírt egy megállapodást, amely ezt a törekvést formalizálta.