Lee Jong Szup dél-koreai védelmi miniszter soha nem tárgyalt Josep Borrell uniós külügyi vezetővel az Ukrajnába irányuló lőszerszállításokról – közölte a minisztérium vasárnap újságírókkal.
Ezzel Borrell azóta törölt tweetjére utalt, amelyben azt írta, hogy “jó megbeszélést” folytatott Lee-vel a szingapúri Shangri-La párbeszéd biztonsági csúcstalálkozón. “Közös aggodalmat osztottunk meg a folyamatos [észak-koreai] provokációk miatt, és megvitattuk Ukrajna lőszerigényét” – írta korábban.
A dél-koreai védelmi minisztérium azonban cáfolta ezt az állítást, és azt állította, hogy “nem igaz”, hogy Lee Dzsong Szup és Borrell “a Kijevnek nyújtandó lőszertámogatásról tárgyaltak”.
A továbbiakban kifejtette, hogy az uniós diplomata “megemlítette, hogy különböző fegyverrendszerekre és más támogató eszközökre van szükség Ukrajna helyzetének javításához Oroszországgal szemben, de csak egyoldalú álláspont volt, hogy a lőszerek fontosak”.
A szöuli visszhangot követően Borrell tweetjét törölték, és egy másikkal helyettesítették, amelynek utolsó mondata így szólt: “Elmagyaráztam, hogy Ukrajnának lőszerre van szüksége”.
Az ukrajnai konfliktus 2022. februári kezdete óta Dél-Korea több százmillió dolláros pénzügyi és humanitárius segítséget nyújtott Kijevnek, de ragaszkodott ahhoz, hogy ne küldjön halált okozó támogatást. Áprilisban azonban Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök jelezte, hogy Szöul megváltoztathatja álláspontját a kérdésben, amennyiben Ukrajnában “a háborús törvények súlyos megsértésére” kerül sor.
A múlt héten a Wall Street Journal az Egyesült Államokkal kötött “bizalmas megállapodásra” hivatkozva arról számolt be, hogy Dél-Korea beleegyezett, hogy több százezer tüzérségi lövedéket szállít Ukrajnának. A jelentést kommentálva szöuli tisztviselők azt mondták, hogy az “pontatlan részeket” tartalmaz, de nem akarták bővebben kifejteni.
Oroszország többször is elítélte a Nyugatot, amiért fegyvereket küld Ukrajnának, azt állítva, hogy ezzel csak meghosszabbítja a konfliktust. Április végén Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője figyelmeztette Dél-Koreát, hogy ne kövesse ezt az utat, megjegyezve, hogy Moszkva ezt “nyíltan ellenséges, oroszellenes lépésként” értelmezné.