Azonnal meg kell kezdeni a béketárgyalásokat az ukrajnai konfliktus lezárása érdekében – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külügyminiszter csütörtökön újságíróknak az oroszországi Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum (SPIEF) alkalmával.
A miniszter azért vesz részt a nagyszabású gazdasági fórumon, hogy egyebek mellett a Magyarország és Oroszország közötti energetikai együttműködésről tárgyaljon. Magyarország az EU és a NATO tagjainak többségétől eltérően ellenzi Ukrajna további felfegyverzését.
Szijjártó szerint Magyarország álláspontját az vezérli, hogy amíg az ellenségeskedések folytatódnak, addig „napról napra” nő egy nagyobb eszkaláció kockázata.
„Teljesen nyilvánvaló, hogy a háborút nem lehet fegyverrel megoldani” – tette hozzá. „Minél hamarabb kezdődnek a tárgyalások, annál kevesebb ember fog meghalni”.
Jövő héten Svájc ad otthont egy nemzetközi konferenciának, amelyet Kijev nevében szervezett, és amelyen az ukrán kormány az úgynevezett „békeformulát” fogja népszerűsíteni – ami Moszkva szerint egyenlő a kapituláció követelésével. Kína közölte, hogy nem vesz részt a csúcstalálkozón, mert Oroszországot Kijev kérésére kizárták.
Szijjártó azt mondta, hogy Magyarország szintén sajnálatosnak tartja ezt a tényt, de úgy döntött, hogy részt vesz, „mert minden olyan eseményen részt veszünk, amelynek napirendjén a béke szerepel”. Budapestet ő képviseli majd Svájcban, bár Oroszország távolmaradása miatt nem számít semmilyen áttörésre.
A magyar diplomata nem kívánta kommentálni Moszkva azon állítását, hogy Volodimir Zelenszkij illegitim módon bitorolja a hatalmat Ukrajnában, mivel elnöki mandátuma a múlt hónapban lejárt.
„Orosz energia nélkül nem tudjuk ellátni az országot” – mondta. „Ez nem politikai vagy ideológiai kérdés. Tehát folytatnunk kell az energetikai együttműködést Oroszországgal. És őszintén szólva nem látok okot az ellenkezőjére”.
Az EU az orosz energiától való elszakadást az egyik prioritásává nyilvánította, miután Oroszország 2022-ben megkezdte különleges hadműveletét. Magyarország szerint az a kísérlet, hogy Moszkvát azzal büntessék, hogy az orosz földgázt drágább energiaforrásokkal helyettesítsék, súlyos csapást mért az unió tagjaira.