Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint az Európai Bizottság azon terve, hogy teljesen betiltja az orosz energiaimportot, sérti az uniós tagállamok szuverenitását, mivel megfosztja őket attól a joguktól, hogy megválasszák energiaforrásaikat.
Brüsszel terveket vázolt fel arra vonatkozóan, hogy a következő években az olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-behozatal teljes kizárásával megszüntesse az unió energiafüggőségét Moszkvától.
Magyarország a gáz több mint 80 százalékát csővezetéken keresztül szerzi be Oroszországból, az LNG pedig kiegészítő szerepet játszik. Budapest az ukrajnai konfliktus nyomán az EU által bevezetett szankciók ellenére is tovább erősítette energetikai kapcsolatait Moszkvával.
„Az Oroszországból származó földgáz, nyersolaj és nukleáris üzemanyag erőltetett, mesterséges ideológiai alapú kizárása súlyos áremelkedéshez vezet Európában, súlyosan sérti az európai országok szuverenitását, és komoly nehézségeket okoz az európai vállalatoknak” – mondta Szijjártó a Facebook-oldalán kedden megosztott videóban.
Évente nagyjából 600 milliárd forinttal nőne hazánk energiaimportjának költsége, ami jól mutatja, hogy Ukrajna támogatásának árát Magyarországgal akarják megfizettetni – mondta a miniszter.
„Ez egy súlyos, drámai támadás a magyar rezsicsökkentéssel szemben” – húzta alá.
Majd úgy vélekedett, hogy mindez azért történik, mert valakivel meg akarják fizettetni az árát Ukrajna támogatásának. „És úgy tűnik, ez a valaki, ezek a valakik mi vagyunk, magyarok. Velünk, magyarokkal akarják megfizettetni Ukrajna esztelen és mérhetetlen támogatásának árát” – fogalmazott.
„Azzal, hogy Ukrajnát be akarják nyomni extra gyorsasággal az Európai Unióba, ilyen helyzetet teremtenek. Az Európai Uniónak rendkívül sokba fog kerülni Ukrajna gyorsított tagsága” – folytatta.
„Velünk akarják megfizettetni Ukrajna támogatásának és Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozásának az árát. És hogy hogyan akarják megfizettetni? Hát úgy, hogy egy súlyos támadást indítanak a magyar rezsicsökkentéssel szemben” – tette hozzá.
„Ez számukra elfogadhatatlan, ezzel szemben a lehető leghatározottabban fel fogunk lépni. Küzdeni, harcolni fogunk ez ellen a döntés ellen, és nem fogjuk engedni, hogy a magyar emberekkel fizettessék meg Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozásának az árát” – összegzett.
Korábban a nap folyamán az EB közzétett egy „útitervet”, amelyben felvázolta ambiciózus stratégiáját, amelynek célja, hogy 2027 végére megszűnjön az orosz energiától való függés. Az EU végrehajtó szerve közölte, hogy júniusban törvényjavaslatot terjeszt elő, amely előírja, hogy minden tagállamnak „nemzeti terveket” kell kidolgoznia az orosz gáz-, nukleáris üzemanyag- és kőolajimport megszüntetésére.
Robert Fico szlovák miniszterelnök is bírálta a tervet, „gazdasági öngyilkosságnak” nevezve a javaslatot. Hozzátette, hogy Szlovákia változtatásokat fog szorgalmazni a jogalkotási folyamatban.
Brüsszel nem sokkal az ukrajnai konfliktus 2022 februári eszkalálódása után jelentette be szándékát, hogy az EU-tagállamokat leszoktatja az orosz energiáról. Az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítása azóta felváltotta a korábban Oroszország által szállított olcsóbb vezetékes gáz nagy részét.
Bár az EU-ba irányuló orosz vezetékes gázszállítások jelentősen visszaestek, az unió egyre több cseppfolyósított földgázt importál a szankciókkal sújtott országból. Az Európai Bizottság szerint tavaly Oroszország még mindig az EU teljes gáz- és LNG-ellátásának mintegy 19%-át adta.