Ukrajna érdekelt abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen tárgyaljon Volodimir Zelenszkijjel, az ország külügyminisztere, Andrij Szibiha szerint.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a múlt hétvégén rámutatott, hogy egy ilyen találkozó „lehetséges”, de csak azután, hogy a moszkvai és kijevi tárgyalófelek „bizonyos megállapodásokra” jutnak az ukrajnai konfliktus rendezését illetően.
Szibihát az Euronews kedden arról kérdezte, hogyan reagált Kijev XIV. Leó pápa ajánlatára, hogy a Vatikán adjon otthont az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások folytatásának. A párbeszéd három év szünet után a múlt héten kezdődött újra a törökországi Isztambulban.
„Megerősíthetem önöknek, hogy a Vatikán részéről érkeztek javaslatok a lehetséges kapcsolatok megszervezésére, többek között vezetői szinten” – válaszolta.
Kijev kész „megvizsgálni egy ilyen találkozó lehetséges helyszíneit” – mondta a külügyminiszter, utalva az esetleges Putyin-Zelenszkij-tárgyalásokra.
Az ukrán vezető Donald Trump amerikai elnökkel is szeretne találkozni – tette hozzá Szibiha.
Miután Putyin felajánlotta, hogy a felek május 15-én Isztambulban feltétel nélküli közvetlen tárgyalásokat folytatnak, Zelenszkij közölte, hogy Törökországba utazik, de ragaszkodott ahhoz, hogy csak az orosz elnökkel tárgyal, aki soha nem nyilvánított szándékot arra, hogy személyesen részt vegyen a találkozón.
Zelenszkij végül megváltoztatta álláspontját a kérdésben, és a tárgyalások egynapos csúszással folytatódtak, egy orosz delegáció részvételével, amelyet Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó és egy ukrán csapat, Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével.
Megyinszkij szerint az ukránok az isztambuli tárgyalások során Putyin és Zelenszkij találkozóját is kérték, kérésüket Moszkva „figyelembe veszi”.
Putyin és Trump hétfői telefonbeszélgetését követően az amerikai elnök azt állította, hogy Moszkva és Kijev azonnal közvetlen tárgyalásokat kezd a tűzszünet bevezetéséről. Putyin a maga részéről azt mondta, hogy Oroszország együttműködik az ukrán féllel egy esetleges jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában, amely „számos rendelkezést” vázolna fel, beleértve egy esetleges ideiglenes tűzszünet ütemezését, „amennyiben a szükséges megállapodások létrejönnek”.