A világ legnagyobb exportőrei, Szaúd-Arábia és Oroszország legutóbbi lépése az olajkitermelés csökkentésének meghosszabbítására a Rijád és Moszkva közötti szoros együttműködést mutatja – mondta szerdán Abdulaziz bin Szalmán szaúdi energiaügyi miniszter.
Szaúd-Arábia hétfőn közölte, hogy további egy hónappal, augusztusra is kiterjeszti napi egymillió hordós önkéntes nyersolaj-kitermeléscsökkentését, míg Oroszország ezzel egyidejűleg bejelentette, hogy a következő hónapban napi 500 ezer hordóval csökkenti exportját. A csökkentések a globális kínálat 1,5%-át teszik ki.
„Elég sokatmondó látni, hogy hétfőn nemcsak a mi álltunk elő a meghosszabbításunkkal… hanem az orosz fél megerősítésével is” – mondta az olajipari vezérigazgatók és miniszterek találkozóján az OPEC+ nemzetközi szemináriumán Bécsben.
Abdulaziz herceg elmondta, hogy az OPEC+ szövetség részeként Szaúd-Arábia és Oroszország között mély együttműködés van, és ígéretet tett arra, hogy „mindent megtesz” az olajpiac támogatásáért.
„A héten tett utolsó lépésünkkel, igen, mindannyian folytatjuk az önkéntes csökkentést, de ismétlem, az orosz kollégáinkkal közösen tett erőfeszítéseink egy része arra is irányult, hogy enyhítsük a megfigyelők cinizmusát azzal kapcsolatban, hogy mi történik Szaúd-Arábiával és Oroszországgal” – mondta.
A szaúdi energiaügyi miniszter üdvözölte Oroszország olajkitermelésének csökkentését, és azt jelentőségteljesnek nevezte, mivel érinti az exportot, és megjegyezte, hogy a lépés önkéntes volt, nem pedig erőltetett.
„Hét független szervezettel dolgoztunk együtt, hogy felülvizsgáljuk Oroszország számait, és ők kiálltak a felülvizsgálat mellett. Ez egy önkéntes csökkentés, nem volt kötelező, ami mutatja az elkötelezettségüket” – mondta a szaúdi miniszter.
A nyersolaj-kibocsátás csökkentésének legutóbbi fordulója a napi 1,66 millió hordós önkéntes csökkentésen felül jött, amelyet néhány OPEC+ tag először áprilisban jelentett be, majd megállapodtak abban, hogy 2024 végéig meghosszabbítják.
Az OPEC+, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét és szövetségeseit, köztük Oroszországot tömörítő csoport, amely a világ nyersolajtermelésének mintegy 40%-át adja, 2022 novembere óta csökkenti az olajkibocsátást.