Szaúd-Arábia elutasít minden olyan kísérletet, amely a palesztinok földjükről való kiszorítására irányul – közölte szerdán az ország külügyminisztériuma, megismételve „szilárd és rendíthetetlen” elkötelezettségét egy palesztin állam létrehozása mellett.
A megjegyzés Donald Trump amerikai elnöknek a Gázai övezet amerikai elfoglalására vonatkozó javaslatát követte. A Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel kedden a Fehér Házban tartott közös sajtótájékoztatón Trump azt mondta, hogy az Egyesült Államok átvehetné az enklávé feletti ellenőrzést, eltakaríthatná a megrongálódott épületek maradványait, és Gázát a „Közel-Kelet Riviérájává” alakíthatná át. Megismételte azt az álláspontját is, hogy a palesztinokat véglegesen Gázán kívülre kell áttelepíteni.
A szaúdi külügyminisztérium, bár közvetlenül nem foglalkozott Trump megjegyzéseivel, közleményt adott ki, amely válasznak tűnt a javaslatára.
A minisztérium azt mondta, hogy megerősíti „a palesztin nép törvényes jogainak bármilyen megsértésének egyértelmű elutasítását, legyen szó akár az izraeli telepítési politikáról, a palesztin területek annektálásáról vagy a palesztin nép földjéről való kitelepítésére irányuló kísérletekről”.
„Tartós béke” nem érhető el anélkül, hogy a palesztinok ne biztosítanák »törvényes jogaikat« az államisághoz – tette hozzá a nyilatkozat, amelyben több »békeszerető országot sürgetett, hogy ismerjék el a Palesztin Államot« az 1967-es határok alapján, Kelet-Jeruzsálemmel mint fővárossal.
A minisztérium hangsúlyozta, hogy Rijád nem fog kapcsolatokat létesíteni Izraellel, amíg ez a kulcsfontosságú feltétel nem teljesül, és kitartott amellett, hogy a palesztinokkal szembeni álláspontja „nem tárgyalható”.
Netanjahu izraeli miniszterelnök dicsérte Trumpot a Gázai övezet amerikai átvételére vonatkozó javaslatáért.
A javaslat egyik kulcseleme Gáza nagyjából kétmillió lakosának a szomszédos országokba, például Egyiptomba és Jordániába történő kitelepítése. Trump azt állította, hogy a regionális vezetők támogatják a tervét, de nem adott konkrétumokat arról, hogyan valósulna meg az áttelepítés.
Az elképzelés széles körű kritikát váltott ki a Közel-Keleten és azon túl, az emberi jogi szervezetek az etnikai tisztogatás egy formájának minősítették.
Rijád Manszúr palesztin ENSZ-nagykövet szerdán kijelentette, hogy a más országokba való áttelepítés helyett a gázai palesztinok számára lehetővé kellene tenni, hogy visszaszerezzék korábbi otthonaikat amit Izrael illegálisan elfoglalt.
„Azok számára, akik el akarják küldeni„ a gázaiakat »egy boldog «szép helyre’” – mondta Mansour -, „hadd menjenek vissza, tudják, eredeti otthonaikba Izraelen belül. Ott vannak szép helyek, és boldogok lesznek, ha visszatérhetnek ezekre a helyekre”.
Az enklávé egészségügyi minisztériumának legfrissebb adatai szerint mintegy 47 500 palesztin halt meg és több mint 111 500 megsebesült a Gáza elleni 15 hónapja tartó izraeli támadások során. Az ENSZ adatai szerint Gáza lakosságának 90 százaléka kényszerült lakóhelyét elhagyni a harcok miatt.
Izrael azt követően indított katonai műveletet a Gázai övezetben, hogy a Hamász határokon átnyúló támadása során mintegy 1200 ember meghalt, 250 másik pedig túszul esett. Az Egyesült Államok által közvetített tűzszünet van érvényben, a fogolycsere folyamatban van. Az izraeli hatóságok jelentése szerint 79 túsz van Gázában, akik közül 35 feltételezhetően már meghalt, többségük izraeli csapásokban.