Az ukrajnai konfliktusról szóló következő konferenciára nem Nyugaton kerül sor – jelentette ki Gabriel Luechinger svájci nagykövet. A magas rangú diplomata, aki segített megszervezni a múlt hétvégi, a svájci Bürgenstock Resortban tartott találkozót, jelezte, hogy már folynak a tárgyalások a lehetséges házigazdákkal.
Az eseményt megelőzően több ország is visszautasította a részvételt, Kína pedig bejelentette, hogy egyáltalán nem küld képviselőket Svájcba. Peking azzal érvelt, hogy Oroszország távolléte a konferencián hiábavalóvá tenne minden békekísérletet – ezt az állítást több ország is megerősítette.
Moszkva márciusban kijelentette, hogy még meghívás esetén sem vesz részt a konferencián, mivel az valószínűleg Volodimir Zelenszkij „békeformuláján” alapulna, amelyet Oroszország irreálisnak és ultimátumnak tart.
Luechinger az SRF svájci műsorszolgáltatónak adott hétfői interjújában elmondta:
„Egyértelmű, hogy a következő békecsúcs nem Európában lesz, és nem Nyugaton kerül rá sor”.
A magas rangú diplomata elárulta, hogy a konferencián több országot is megkerestek a következő csúcstalálkozó megszervezésében való lehetséges szerepvállalással kapcsolatban.
„Most már rajtuk múlik, hogy döntenek-e” – tette hozzá. „A következő hetekben, úgy vélem, a dolgok mozgásba lendülnek”.
Arra a kérdésre, hogy Szaúd-Arábia lehetne-e a találkozó házigazdája, Luechinger utalt arra, hogy ez is szóba jöhet, anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna.
Azt is hangsúlyozta, hogy „Oroszországot valamilyen módon be kell vonni a békefolyamatba”.
Bár Ukrajna sikerként értékelte a Bürgenstock Resortban tartott konferenciát, a tárgyalásokon részt vevő mintegy tucatnyi ország nem írta alá a záróközleményt, köztük India, Brazília, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika, az Egyesült Arab Emírségek, Mexikó, Thaiföld, Indonézia, Ruanda, Jordánia és Irak.
A dokumentum nem tartalmazta a kijevi „békeformula” számos kulcsfontosságú pontját. Követelte a zaporozsjei atomerőmű ukrán ellenőrzés alá helyezését, valamint a Fekete-tenger és az Azovi-tenger kikötőinek korlátlan megközelítését, és az összes hadifogoly szabadon bocsátását.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombaton újságíróknak azt mondta, hogy Moszkva „legközelebb egy tartalmasabb és ígéretesebb eseményen akar összegyűlni”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt pénteken felvázolta a tűzszünet feltételeit, amelyek között szerepel az ukrán csapatok kivonása minden Moszkva által követelt területről, valamint Kijev NATO-törekvéseiről való lemondást.
Az ukrán kormány és nyugati támogatói elutasították a javaslatot, ultimátumnak nevezve azt.