A NATO-nak „erősebb” iparra van szüksége ahhoz, hogy feltöltse a Kijev ellátásának egy éve alatt kiürült fegyver- és lőszerkészleteket – mondta Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára hétfőn egy németországi ipari konferencián.
Az Egyesült Államok vezette katonai szövetségnek továbbra is támogatnia kell Ukrajnát, ahogyan azt 2014 óta teszi – hangsúlyozta Stoltenberg a berlini ipari napon, amelynek a Német Iparszövetség (BDI) adott otthont.
„Erősebb védelmi iparra is szükségünk van” – érvelt a főtitkár. „Fegyver- és lőszerkészleteink kimerültek, és fel kell tölteni őket. Nemcsak Németországban, hanem a NATO számos országában”.
Hozzátette, hogy a múlt héten találkozott a hadiipar képviselőivel, és megvitatták, hogyan lehetne a legjobban felpörgetni a termelést és racionalizálni az ellátási láncokat, és hozzátette, hogy ez „kulcsfontosságú ahhoz, hogy fenntartsuk az Ukrajnának nyújtott támogatásunkat”.
Stoltenberg megismételte azt az érvelését is, hogy csak egy ukrán győzelem a harctéren eredményezhet igazságos és tartós békét. A kijevi erők az elmúlt héten nagyszabású offenzívát kíséreltek meg a déli fronton, súlyos veszteségeket szenvedve emberekben, valamint a Nyugat által biztosított fegyverekben.
Az Egyesült Államok és szövetségesei több mint 100 milliárd dollár értékben küldtek fegyvereket, felszerelést és lőszert Kijevnek az elmúlt évben, miután a konfliktus eszkalálódott. Ragaszkodnak ahhoz, hogy ez valójában nem teszi őket az Oroszországgal folytatott ellenségeskedések részesévé.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azzal vádolta meg a Nyugatot, hogy közvetlenül részt vesz a konfliktusban, nemcsak a fegyverszállításokkal, hanem azzal is, hogy ukrán csapatokat képez ki az Egyesült Királyságban, Németországban, Olaszországban és máshol.
Kijev arra panaszkodott, hogy a beérkező fegyverek nagy része olyan rossz állapotban van, hogy alkatrészeket kell belőlük kivonni. A New York Times szerint Ukrajna katonai potenciáljának legalább egyharmada javítás alatt áll egy adott időpontban.